Gündem Haberleri

  El Kaide Yemen’de kent düşürdü

  Reuters
  30.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yemen’in başkenti Sana’nın yaklaşık 270 km güneyindeki Zincibar kentinin, El Kaide militanlarının eline düştüğü bildirildi. Kent sakinleri, Anbar eyaletinin en önemli kentinin “yaklaşık 300 İslamcı militan ve El Kaide üyeleri tarafından Cuma’dan itibaren tamamen ele geçirildiğini” ifade etti.

  Tıbbi yetkililer ise az sayıda askerle birlik olarak kenti savunmaya kalkan Zincibarlılardan üçünün hayatını kaybettiğimi, üç tane militanın da öldürüldüğünü belirtti.

   

  Ordu yetkilileri, dün militanların Zincibar’daki kontrollerini iyice güçlendirdiğini söyledi. Militanlar, orduya ait tankları ele geçirirken, saf değiştiren askerler meslektaşlarını isyana katılmaya teşvik etmeye çalıştı.

   

  ORDU ÇÖZÜLÜYOR

  Orduda yaşanan çözülmeler, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in 30 yıllık iktidarına en büyük tehdidi oluşturuyor. Ordudan ayrılan Binbaşı Abdullah Ali Eleva, diğer askeri birliklere “kendileriyle birleşme” çağrısında bulundu.

   

  YEMEN'DE KAOS SÜRÜYOR / Foto Galeri

   

  “Tiranlara, yolsuzluğa ve adaletsizliğe karşı birlik” mesajı veren Eleva, cunta beyanatları benzeri “Bir Numaralı Açıklama” olarak adlandırılan belgeyi imzalayan dokuz subaydan biri. Salih, açıklamaya imza atan askerleri “hain ve savaş tüccarı” olarak tanımlamıştı.

   

  Öte yandan, dün Yemen’in güneyindeki Taiz kentinde, güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu en az altı kişi öldü, 120 kişi yaralandı. Çatışmalar, protestocuların kamp yaptığı Özgürlük Meydanı civarında yoğunlaştı. Polis, protestoculara ait iki çadırı yakarken, üzerlerine molotof kokteyl ve taş yağdı.

   

  Başkent Sana’da ise Hasaba mahallesinde gece geç saatlerde yedi ayrı patlama duyuldu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı