Gündem Haberleri

  El Kaide’ye ‘Komet’ darbesi

  DHA
  01.05.2011 - 11:37 | Son Güncelleme:

  Fas'ın Marakeş kentinde bir kafede çoğu batılı 16 kişinin öldüğü saldırının ardından Alman güvenlik güçleri, 3 aydan bu yana izlenen El Kaide örgütüne üye oldukları öne sürülen 19, 29 ve 31 yaşlarındaki Faslı 3 şüpheliyi yakaladı. Şüphelilerin, uluslararası çapta ses getirecek eylem planladığı belirtildi.

  Federal Başsavcılık ve Federal Emniyet Dairesi (BKA) Karlsruhe'de ortak basın toplantısı düzenleyerek operasyon ile ilgili bilgi verdi. Basın toplantısında konuşan Federal Başsavcı Yardımcısı Rainer Griesbaum, 3 şüphelinin Düsseldorf ve çevresinde eylem düzenlemeyi planladıkları ihtimali üzerinde durulduğunu söyledi. El Kaide örgütü üyesi oldukları ifade edilen şüphelilerin kalabalık yerlerde parça tesirli bomba yerleştirip patlatmayı planladıkları, bu konuda hazırlık yaptıkları belirtildi.

   

  BOMBALI SALDIRI PLANI

  Federal Emniyet Dairesi’nin bir süreden bu yana takip ettiği 3 şüphelinin bir süreden bu yana güvenlik görevlileri tarafından izlendiği, bomba yapmak amacıyla kimyasal madde temin ettiği belirlendi. BKA görevlileri elde edilen bilgiler üzerine Düsseldorf ve Bochum'da, ‘Komet’ (kuyruklu yıldız) adını verdikleri eş zamanlı bir operasyonda şüphelileri kıskıvrak yakaladı. Sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanan Abdelladim K., Amid S. ve Jamil S.’nin evlerinde yapılan aramalarda, bomba yapımında kullanılan kimyasal maddeler bulundu.

   

  Federal Başsavcı Yardımcısı Rainer Griesbaum, operasyonda yakalanan Abdelladim K., Amid S. ve Jamil S.’de ele geçirilen bilgi ve belgelerin, El Kaide örgütünün Almanya'da eylem düzenlemeyi planladığını ortaya koyduğunu anlatırken, bir şüphelinin, 2010 yılında, El Kaide'nin üst düzey bir yöneticisinden Almanya'da eylem düzenlemesi talimatı aldığının belirlendiğini anlattı.

   

  BKA Başkanı Jörg Ziercke, operasyonda ele geçirilen ve sorumlu düzeyde bir sanığın, eylem hazırlıkları yapmak amacıyla, 2010 yılının Kasım ayında Almanya'ya yasadışı yollardan giriş yaptığının saptandığını söyledi.

   

  Sanıkların Avusturya, Fas ve Kosova'da bazı adreslerle bağlantılarının belirlendiğine dikkat çeken Ziercke, Fas'ın Marakeş kentinde Perşembe günü bir kafeye düzenlenen ve 16 kişinin öldüğü saldırının, sanıklar açısından ‚canlandırıcı' bir etkisinin bulunup bulunmadığının değerlendirildiğini sözlerine ekledi.

   

  HEDEF EUROVİSİON MUYDU?

  Bild gazetesi teröristlerin, bu ayın ortalarında yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması’na yönelik saldırı hazırlığında olmasından şüphelenildiğini yazdı.

   

  Alman yetkililer, 2007 yılında yakalanan Sauerland Terör Hücresi’ne benzer bir yapılanmayla karşı karşıya bulunduklarını, El Kaide üyelerinin 7 aydır izlendiğini ve bu konuda Amerikan istihbaratı CIA ve Fas istihbarat teşkilatından da destek aldıklarını belirtti. Spiegel Dergisi’nin haberine göre, Alman istihbaratı BKA, çete başının bilgisayarına program yükleyerek tüm iletişim bilgilerini kontrol etmiş. Adım adım takip edilen El Kaide hücresinin şefi Abdülladim K.’nın Afganistan ve Pakistan sınırında El Kaide kampında patlayıcı eğitimi aldığı duyuruldu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı