Gündem Haberleri

  El Kaide son mevziyi de kaybetti

  Hürriyet Haber
  16.12.2001 - 13:12 | Son Güncelleme:

  Afganistan`daki Doğu İttifakı, Tora Bora bölgesindeki son El Kaide mevzisini de ele geçirdiğini, Usame Bin Ladin`in Tora Bora dağlarında olmadığını açıkladı.

  Afganistan`ın Tora Bora bölgesinde El Kaide güçlerine saldırı düzenleyen yerel aşiretlerin oluşturduğu Doğu İttifakı`nın komutanlarından Muhammed Zaman, Tora Bora`daki son mevzinin alınması sırasında çıkan çatışmalarda 25 El Kaide militanını öldürdüklerini, 200`den fazlasının da yaralandığını söyledi.  

  Zaman, son mevzinin de ele geçirilmesiyle birlikte Afganistan`ın doğusundaki Nangarhar eyaletinin Usame Bin Ladin`in El Kaide örgütünden tamamen temizlendiğini belirtti.

  AMERİKAN UÇAKLARI TORA BORA`YI BOMBALIYOR  
     
  Amerikan B-52 bombardıman uçağının,Afganistan`ın doğusundaki dağlık Tora Bora bölgesini yoğun şekilde bombaladığı bildirildi.  

  Erken saatlerde yerde El Kaide örgütünün yabancı savaşçıları ile yerel Afgan güçler arasında yoğun çatışmaların başlamasının ardından yerel saatle 07.00 sularında bir B-52 uçağının yeniden bombardımana başladığı belirtildi.  

  Bu arada, Amerikan avcı uçaklarının da bombardımana katıldığı ve zirvesi ormanlık arazi olan bir bölgeye en az 3 bomba attığı, bunun ardından da bir B-52`nin Meelava dağının zirvelerine 7 bomba attığı kaydedildi.

  USAME BİN LADİN`İN   KANDAHAR`DAKİ EVİNE GİRİLDİ  
     
  İngiltere`de yayımlanan The Sunday Telegraph gazetesi, muhabirinin, uluslararası terörist Usame Bin Ladin`in Kandahar`da yaptırdığı, 15 odası, mescidi ve konferans salonubulunan evine girdiğini yazdı.  

  Gazetenin haberinde, Afganistan`daki halkın yıllardır susuzluk çekerken ve birçok kişi akarsularda yıkanmak zorunda kalırken, Bin Ladin`in evinde Afganistan`da rastlanmayan seramikle kaplı banyolar bulunduğu belirtildi.  

  Yüksek duvarların arkasına gizlenmiş evin, bombardımanın başladığıtarihlerde bitmek üzereyken terk edildiğini belirten muhabir, dışı mavi-beyaz boyalı evin içindeki duvarlarda pastel renklerin tercih edildiğini, kapı tokmaklarında bazı değerli taşların da kullanıldığınıkaydetti.  

  Öte yandan Usame Bin Ladin`in ABD`de yaşayan ve geçen ay iş için Londra`ya gelen kardeşi Dr. Abdullah Muhammed Bin Ladin, gazetenin sorularını yanıtlarken, günlük yaşamında çektiği zorlukları anlattı.  

  İNGİLTERE`DE 7 HAYIR KURUMU HAKKINDA,  SORUŞTURMA  

  Yaşamının güçleştiğini ve birilerinin adını duymasından, ona karşıöfkeyle yaklaşmasından çekindiğini belirten Abdullah Bin Ladin, bu yüzden kredi kartlarını bile kullanamadığını kaydetti. Abdullah Bin Ladin, Cidde`de yaşayan annesi Aliye`nin, son gelişmelerden sonra kapı ve telefon zilinden bile ürktüğünü ve ``tamamen çöktüğünü`` anlattı.  

  Bu arada The Sunday Telegraph gazetesinin bir başka haberinde, İngiltere ve Galler`de kayıtlı 7 hayır kurumu ile yardım vakfı hakkında, Usame Bin Ladin`e mali destek verdikleri ve El Kaide örgütüne ait paraların aklanmasında rol oyandıkları kuşkusuyla soruşturma açıldığı bildirildi.  

  Bu kuruluşlar aracılığıyla örgüte aktarılan paranın 2 milyon sterlin civarında olduğu kaydedilen haberde, soruşturma komisyonunun bu kuruluşların adlarını açıklamayı reddettiği belirtildi.

  EL KAİDE`YE AİT MATERYAL VE BELGELER BULUNDU  
     
  Afganistan`daki Amerikan askerlerinin son 24 saat içinde ülkenin güneyinde El Kaide örgütüne ait materyal vebelgeler buldukları bildirildi.  

  ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Orta Asya gezisi sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, güvenlik gerekçesiyle tam olarak yerini belirtmediği El Kaide üssünde ele geçirilen materyal ve belgelerin kimyasal, biyolojik ve radyasyon kontrollerinin yapılmakta olduğunu söyledi.  

  Rumsfeld`in açıklamamasına rağmen, El Kaide belgelerinin Tarnak Çiftlikleri adı verilen ve Amerikan deniz piyadelerinin üssü Rhino`nın6 kilometre doğusundaki bölgede ele geçirildiği bildiriliyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı