GeriGündem El Kaide’nin yeni nesil terörist örneği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

El Kaide’nin yeni nesil terörist örneği

El Kaide’nin yeni nesil terörist örneği
refid:13320076 ilişkili resim dosyası

Amsterdam’dan ABD’nin Detroit kentine gitmekte olan Northwest Airlines uçağını havaya uçurmaya çalışan Nijeryalı Abdülfaruk Abdülmuttalib’in, önceki El Kaide teröristlerine göre çok farklı bir profile sahip olduğu ortaya çıktı.

The Independent gazetesi tarafından yapılan analizde, Nijerya’nın en eski bankası First Bank’teki başkanlık görevinden bu aybaşında emekli olan ve geçmişte Nijerya ekonomik bakanlığı yapmış Umaru Abdülmuttalib’ın oğlu olan saldırganın, çok zengin bir aileden gelmesi ve birçok imkâna sahip olmasına rağmen terörist bir eylemde yer almayı tercih ettiğine dikkat çekildi.

Independent, Londra’nın merkezinde bulunan Mansfield Sokağında 2 milyon sterlin değerinde bir dairede kalan Abdulfaruk’un, sahip olduğu görkemli hayatla El-Kaide’nin bugüne kadar seçtiği militanlardan büyük bir farklılık gösterdiğini de vurguladı.

Gazete, saldırgan ile birlikte Londra’da makine mühendisliği eğitimi almış olan Fabrizio Marincola’nın sözlerine yer verdi. Marincola, saldırganın Mayıs 2008’de mezun olduğunu, radikalleşme veya El-Kaide ile bağlantı kurmak yönünde hiçbir belirti göstermediğini söyledi.

‘ASLA BEKLEMEZDİM’
Marincola ayrıca, Abdulfaruk’un sık sık ibadet eden, sessiz ve fazla sosyal olmayan biri olduğunu belirtirken, giriştiği saldırı hakkında “Asla böyle bir şey yapabileceğini düşünemezdim” dedi.

Independent, güvenlik takip listesinde yer alan Abdulfaruk’un mezun olduktan sonra ailesi ile tüm bağlantısını kestiğini ve Mısır ile Dubai’ye gittiğini de yazdı. Bu süre içinde Yemen’e gittiğine inanılan saldırganın, burada El-Kaide ile bağlantıya geçtiği ve saldırı için kullanacağı patlayıcıları aldığı düşünülüyor.

HAZIRLANMASI UZUN SÜRDÜ
Gazete olay anını ise şu şekilde yazdı, ‘Abdulfaruk, bindiği uçakta 20 dakika tuvalette kaldıktan sonra bombayı üzerine yerleştirerek geri döndü ve oturduktan sonra üzerine bir yorgan örttü. Ancak yorganından çıkan fitil tüm dikkatleri üzerine çekmesine neden oldu.
 
Uçaktaki tanıklar, üzerindeki yanıcı sıvı maddenin koltuğunun altında yangın çıkmasına neden olması ardından müdahale edilerek kontrol altına alınan Abdulfaruk’un, bir nevi trans halinde bulunduğunu, hiç direnmediğini ve korkmuş bir ifadeye sahip olduğu belirtti.’

EL KAİDE MİLİTAN BULAMIYOR
Independent, yetkililerin olası bir faciayı Abdül’ün saldırıyı amatörce gerçekleştirmiş olmasının önlediğini belirtirken, El-Kaide’nin son yıllarda genç militan bulmakta zorluk çektiğine de değindi.

Nijerya basını ise Abdül’ün Nijerya’nın Katsina kentinde yaşayan babasının, oğlunun dini inançları üzerindeki endişesi nedeniyle ABD büyükelçiliğini eylemleri hakkında 6 ay önceden uyarıda bulunduğunu yazdı.

El Kaide’nin yeni nesil terörist örneği


Yorumları Göster
Yorumları Gizle