Gündem Haberleri

  El Kaide Müslümanları olay yaratan filme karşı eyleme çağırdı

  Hürriyet Planet
  17.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yemen merkezli el Kaide terör örgütü, tüm Müslümanları, Hz. Muhammed'e hakaret eden filmi protesto etmeye çağırdı.

  Terör örgütünün kendi internet sitesinden yaptığı çağrıda, filmin İslam'a karşı girişilen "yeni bir Haçlı seferi" olduğu ifade edildi ve Müslümanlar, İslam ülkelerindeki diplomatları öldürmeye ve elçilikleri yakmaya davet edildi.

  "Peygamber'in onurunun korunmasının dini bir yükümlülük" olduğunun vurgulandığı bu açıklama, İslam'a ve Hz. Muhammed'e hakaretler içeren filmin ortaya çıkmasından sonra örgütün Müslümanlara yönelik ikinci çağrısı.

  ABD yapımı filmin internette yayımlanmasının ardından, salıdan bu yana, Müslüman ülkelerdeki yabancı elçiliklerde en az 17 kişi, protestolar sırasında hayatını kaybetti.

  ABD DIŞİŞLERİ'NDEN EMİR

  Washington, konsolosluk ve büyükelçiliklerine ekstra koruma sağlamak için harekete geçti.

  ABD yetkilileri, birincil derecede önemi olmayan elçilik görevlilerine Tunus ve Hartum'daki görev yerlerini terk etme emri verdi.

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, Bakanlığın "Tunus ve Hartum'daki yetkililerin aileleriyle acil durumlarda görev almayan personelin ve bu ülkelerdeki ABD vatandaşlarının" ülkeyi terk etmesi yönünde emri olduğunu açıkladı. 

  KAHİRE YATIŞTI

  Olay yaratan filme yönelik dört gündür protesto gösterilerinin düzenlendiği Mısır'ın başkenti Kahire'de ise olayların yatıştığı gözlemleniyor.

  Tahrir Meydanı ve ABD'nin Kahire Büyükelçiliği etrafında herhangi bir çatışma yaşanmazken, Başbakan Hişam Kandil, güvenlik güçlerinin, göstericileri ve seyyar satıcıları bölgeden uzaklaştırmasının ardından Tahrir Meydanı'nda kısa süreli inceleme yaptı.

  Mısır İçişleri Bakanı Ahmed Cemaleddin'in Mısır güvenlik güçlerinin Tahrir Meydanı'nda kontrolü sağladığını açıklamasının ardından ABD Büyükelçiliği yakınındaki yollarda da trafik akışı normale döndü.

  Mısır genelinde düzenlenen gösterilerde gözaltına alınan 220 kişiden 55'inin tutuklandığı açıklanmıştı. Mısır Sağlık Bakanlığı da gösteriler sırasında çıkan olaylarda 1 kişinin hayatını kaybettiğini, 224 kişinin yaralandığını duyurmuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı