Gündem Haberleri

  El Kaide liderinden Suriye'deki İslamcılara uyarı

  Hürriyet Planet
  15.09.2013 - 14:56 | Son Güncelleme:

  El Kaide lideri Ayman el Zevahiri, Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esad rejimine karşı savaşan İslamcı militanlara, Körfez’deki Arap ülkelerinin ve Batı’nın desteklediği diğer savaşçılarla işbirliği yapmama uyarısında bulundu.

  Küresel terörizm izleme sitesi SITE’ın aktardığına göre, 11 Eylül saldırısının 12’nci yıldönümü için hazırlanan ses kaydında, Zevahiri ABD’nin muhalefet güçlerine “Batı’yla müttefik olan laik aktörlerle” işbirliği kurma baskısı yapacağını belirtti.

  El Kaide lideri, “Suriye’deki kardeşlerimi ve birlik ve cihat içindeki diğer herkesi bu gruplara yaklaşmamaları için uyarıyorum” dedi. Zevahiri Mısır’da 3 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin ordu müdahalesiyle iktidardan devrilmesinin de bu söylediklerinin bir kanıtı olduğunu ifade etti.

  Açıkça Batı’nın ve Arap ülkelerinin desteklediği Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) gönderme yapan Zevahiri’nin bu yorumları, ÖSO ile El Kaide’ye sempati duran ve Batı’ya karşı uluslarüstü bir savaş yürütmek isteyen gerilla grupları arasındaki bölünmenin derinliğini gösterdi.

  Bu bölünme Batılı güçlerin Suriye’de iki buçuk yıldır devam eden çatışmaya müdahale konusunda şüpheler yaşamasının en önemli nedeniydi.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı