Gündem Haberleri

  El Kaide, Kilis ile komşu oldu

  Tolga TANIŞ / WASHINGTON
  20.09.2013 - 01:25 | Son Güncelleme:

  Suriye’deki savaş sürerken, Ceylanpınar’da PKK’ya yakın PYD ile komşu olan Türkiye, onun 350 km batısındaki Kilis’te de sınırı önceki geceden beri El Kaide ile paylaşıyor. Özgür Suriye Ordusu’yla çatışan El Kaide uzantısı ISİD, sınır kasabası Azez’i ele geçirdi. Türkiye, Öncüpınar Sınır Kapısı’nı kapadı.

  SURİYE’deki iç savaş önceki geceden sonra yeni bir aşamaya geçti. ABD ve Rusya’nın Esad Rejimi’yle kimyasal silahların imhası için anlaşma yapmak üzere olduğu hafta, Suriye muhalefeti içinde keskin bir bölünme gerçekleşti ve El Kaide uzantısı Irak-Suriye İslam Devleti (ISİD) örgütü, ılımlı Özgür Suriye Ordusu ile girdiği çatışmalarda Kilis sınırındaki Azez kasabasını ele geçirdi. Türkiye, El Kaide ile komşu oldu. ÖSO’nun Washington’da ABD Yönetimi ile ilişkilerini yürüten Suriye Destek Grubu’nun Hürriyet’e yolladığı açıklamaya göre olaylar şöyle gelişti: Geçen Perşembe günü ISİD’in ÖSO’ya resmen savaş ilan etmesinin ardından, ISİD kuvvetleri önceki gün ÖSO’ya yönelik ilk organize saldırıyı gerçekleştirdi. ISİD, saldırıya Türkiye sınır kapısı Bab El Selam’a (Öncüpınar’ın karşısı) 4 km uzaklıktaki Azez’de başladı.

  İLK SALDIRIDA 6 ÖLÜ: Azez, ılımlı ÖSO’ya bağlı Kuzey Kasırgası Tugayı tarafından korunuyordu. Ama çıkan çatışmada en az 6 kişi öldü, 15 kişi de ISİD tarafından tutsak alındı. ISİD mensupları daha sonra Azez Hastanesi’nde çalışan, Sınır Tanımayan Doktorlar örgütüne mensup Alman bir doktoru götürmek istedi. ÖSO buna karşı çıkınca da çatışmalar kısa sürede yayıldı.
  35 KOMUTAN ESİR: ISİD, ardından sınır kapısındaki ÖSO unsurlarına saldırdı. Kuzey Kasırgası ve Tevhid Tugayları tarafından korunan sınır kapısına bu nedenle Yüksek Askeri Konsey tarafından derhal takviye gönderildi. Sınır kapısı halen savunulurken, Azez ise tamamen ISİD’in kontrolüne geçti. Çatışmaların ardından Türkiye Öncüpınar sınır kapısını geçici olarak kapattı. Türkiye’den Suriye’ye geçmek isteyen Suriyeliler, sınırda mahsur kaldı.

  İçsavaş içinde içsavaş

  ÖSO ve El Kaide grupları arasındaki gerginliğin başlangıcı nisan ayına uzanıyor. Kendilerini “ılımlı kanat” olarak tarif eden ve ÖSO’yu da içine alacak şekilde yeni kurulmuş Suriye Yüksek Askeri Konseyi’nin başına General Salim İdris’in geçmesinden sonra Washington Yönetimi direnişçilere silah dışı doğrudan yardımlara başlayınca, bu yardımlardan El Kaide’ye yakın grupların yararlanmaması şartı getirdi. ÖSO, bu yardımlarla örgütlülüğünü artırırken, El Kaide ile aralarında da gerginlikler doğdu. En sonunda Temmuz’da yaşanan tartışma sonrası ISİD’in kıyı bölge operasyonlarının emiri Ebu El Bağdadi, ÖSO’nun önde gelen liderlerinden Muhammed Kemal Hammami’yi, Lazkiye’de öldürdü. ÖSO, olayın ardından, bu cinayetin bir savaş ilanı olduğunu açıkladı.

  Etiketler: müdahale , son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı