Gündem Haberleri

  El Kaide 11 Eylül’ün yıldönümünde terör saldırısı düzenlemeyi planlıyordu

  New York Times/Reuters
  06.05.2011 - 09:45 | Son Güncelleme:

  El Kaide lideri Usame bin Ladin’in öldürüldüğü Pakistan’ın Abbottabad eyaletindeki malikanede ele geçirilen belge ve hard disklerden elde edilen bilgiler, terör örgütünün 11 Eylül’ün 10’uncu yıldönümünde yeni bir saldırı planladığını ortaya koydu.

  ABD’li yetkililer, El Kaide’nin 11 Eylül 2011’de ABD’nin demiryollarını hedef alan bir saldırı planladığının anlaşıldığını açıkladı. ABD İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Chandler, “Yakın zaman içinde demiryolu ağlarına terör saldırısı düzenleneceği yönünde bir bilgimiz yok. Ancak söz konusu plan hakkında uyarıda bulunmak istedik” dedi.

   

  Malikanede bulunan Şubat 2010’a ait bir not defterinde, Noel’de veya 11 Eylül’ün 10’uncu yıldönümünde, demiryolu ağını sabote ederek trenlerin raydan çıkarılmasını hedefleyen bir plana ait notlar bulundu. Yetkililer, buna rağmen notlarda kesin bir eylem düzenleneceğine dair bir kanıt olmadığını belirtti.

   

  Bin Ladin malikanesinde ele geçirilen belgeler üzerinde yapılan ilk değerlendirmelere göre, El Kaide lideri Abbottabad’da bulunduğu yıllar boyunca terör saldırılarının planlanmasında rol aldı. New York Times’ın haberine göre, örgüt için sadece ruhani bir lider konumunda olmayan bin Ladin, düzenli olarak terörist ağıyla bağlantı halindeydi.

   

  Operasyon hakkında bilgi veren yetkililer, CIA’in, bin Ladin’in malikanesini 2 Mayıs’ta düzenlenen saldırıdan aylar önce gözetim altına aldığını belirtti. CIA, malikaneye yakın bir evden, evde yaşayanları takip etti ve fotoğraflarını çekti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı