Gündem Haberleri

  El Cezire ve El Arabiya ile ilgili müthiş iddia

  Hürriyet Planet
  03.10.2011 - 13:32 | Son Güncelleme:

  Kapılarını dış dünyaya kapatan Suriye'deki olaylarla ilgili uluslararası alanda en çok yayın yapan El Cezire ve El Arabiya'nın Esad karşıtı propaganda amacıyla yalan ve yanlış haber yaptığı iddia ediliyor.

  Yaptıkları haberlerle Arap Baharı'nın yayılmasında önemli bir rol oynayan El Cezire ve El Arabiya, Suriye'deki olayları abartarak, dünyanın ilgisini bu ülkeye çekmeyi çalışmakla suçlanıyor.  

  Her iki haber televizyonu da suçlamaları yalanladı. Ancak söz konusu iddialar sosyal medyada dillendirilmeye devam ediyor.

  Son olarak Dubai merkezli Suudi kanalı El Arabiya'nın internet sitesindeki bir haberin görselinde, Esad rejimi milisleri Şebbihalar diye Lübnan'daki Filistin mülteci kampı Ayn Hilvah'daki silahlı Fetih el İslam örgütü üyelerinin fotoğrafı kullanıldı.

  Suriye'deki olayları yakından takip eden blog yazarlarının iddiasına göre, kasten yapılan bu yanlışlıkla, Suriyeli güvenlik güçlerinin gösterileri bastırmak için şiddete başvurduğu fotoğraflarla ortaya konmak istendi.

  Daha önce de Katar merkezli El Cezire'ye benzer hatta daha ağır suçlamalar yöneltilmişti.

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın erkek kardeşi Mahir Esad'ın kayınbiraderi Muhammed Hemşo'ya ait televizyon kanalı Addünya TV, El Cezire'nin Katar'da kurduğu stüdyolarda çektiği görüntüleri Suriye'de gerçekleşmiş gibi göstermeye çalıştığını iddia etmişti.

  El Cezire'nin görevlendirdiği ABD'li ve Fransız yönetmenler tarafından yaratılan sahte şehirlerde profesyonel aktörlerin oynatıldığı öne sürülmüştü.

  El Cezire ve El Arabiya ile ilgili müthiş iddia

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı