Gündem Haberleri

  El Beşir gelmiyor

  Faik KAPTAN/İSTANBUL, (DHA)/A.A
  08.11.2009 - 17:08 | Son Güncelleme:

  ULUSLARARASI Ceza Mahkemesi'nin hakkında tutuklama kararı çıkardığı sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in, Türkiye'ye gelmiyor.

  ERDOĞAN, AHMEDİNEJAD'LA GÖRÜŞTÜ

  Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in, İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) 25. Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) toplantısı için Türkiye'ye gelmeyeceği öğrenildi.

  Edinilen bilgiye göre, Beşir'in, İSEDAK toplantısına katılmayacağı bilgisi Ankara'ya ulaştı.

  Beşir'in katılmama nedeninin Sudan tarafınca açıklanabileceği belirtiliyor.

  DARFUR KASABI

  Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), 4 Mart 2009'da, Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir hakkında tutuklama emri çıkarmıştı. El Beşir, Darfur'da insanlık ve savaş suçu işlemekle itham ediliyor.

  İnsanlık suçları başlığı altında; cinayet, toplu infaz, işkence, tecavüz ve zorla uzaklaştırma yer alırken, savaş suçları başlığı altında ise; kasten masum sivillere yönelik saldırı emri vermek ve yağma yapmak bulunuyor.

  Karara göre, bu suçlar, Darfur'daki sivillere karşı işlendi. Sivillerin büyük bölümünün, hükümet tarafından isyancı grupları desteklediği düşünülen Fur, Masalit ve Zaghava gruplarına mensup olduğu belirtilmişti.

  200 BİN SUDANLI ÖLDÜ

  BM verilerine göre, Darfur'da 4 yıldır süren iç savaşta en az 200 bin kişi öldü, 4 milyon kişi insani yardım olmaksızın yaşayamayacak durumda. 2.5 milyon insan ise yerlerinden oldu.

  Sudan hükümetinin izniyle Afrika Birliği Barış Gücü Darfur'da asker bulunduruyor. Şiddet ise eskisi gibi olmasa da hala sürüyor.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı