GeriGündem El Baradey'e arabuluculuk teklifi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

El Baradey'e arabuluculuk teklifi

El Baradey'e arabuluculuk teklifi
refid:19769282 ilişkili resim dosyası

Mısır muhalefetinin önemli isimlerinden, Nobel ödüllü Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu eski başkanı Muhammed El Baradey'e Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi tarafından Arap Birliği'nin Suriye konusundaki arabuluculuk misyonunun başına geçmesi için teklif götürüldüğü bildirildi.

Mısır'ın yarı resmi El Ahram Gazetesi'nin resmi yetkililere dayandırdığı haberine göre, Baradey teklifi prensipte kabul etti.

Arap Birliği, Suriye'deki şiddetin son bulması amacı ile bir çalışma planı hazırladı ve Suriye bu planı uygulamayı kabul etti. Arap Birliği'nin halen Suriye'de gözlemci heyeti bulunuyor ve heyet, Suriye'nin Arap Çalışma Planı'na uyup uymadığını denetliyor.

"EL DABİ OLAYLARI KENDİ GÖZÜNDEN GÖRDÜ"

Suriye Devrimi Genel Konseyi Hama şubesi sorumlusu Semih El Hamavi, Arap gözlemci heyeti başkanı General Muhammed Ahmed Mustafa El Dabi'nin olayları kendi gözlerinden gördüğünü ve raporunun tartışmalı olduğunu öne sürdü.

Bazı gözlemcilerin rejim adına casusluk yaptığını ileri süren El Hamavi, gözlemcilerin söz konusu bölgeleri terk etmelerinden 48 saat geçmeden buralara Suriye ordu birlikleri ve güvenlik güçleri tarafından baskınlar düzenlendiğini iddia etti. 

Semih El Hamavi'ye göre, dün sabahtan itibaren başlayan yoğun operasyonların nedenlerinden biri de, Özgür Suriye Ordusu'nun kontrolünde olan bölgelerin tekrar ele geçirilmesi isteği. El Hamavi, bugünkü çatışmalarda 12 kişinin yaşamını yitirdiğini de ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle