Gündem Haberleri

  Ekvador geri adım atmıyor

  Hürriyet Planet
  23.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa, Julian Assange’la ilgili suçlamaların soruşturulması gerektiğini ancak Ekvador’un Wikileaks kurucusuna sağladığı sığınmadan geri adım atmayacağını söyledi.

  Correa, Assange’ın İki İsveçli kadının hakkında ortaya attığı cinsel saldırı suçlamalarına yanıt vermesi gerektiğini söyledi. Ancak Correa, bu vakanın Latin Amerika’da suç sayılacağını süşünmediğini belirtti.

   

  Ekvador Devlet Başkanı’nın bu söyledikleri Wikileaks kurucusuyla ilgili tartışmaları daha da alevlendirebilir. Dahası Correa’nın bu söyledikleri, Ekvador’la İngiltere arasında krize neden olan tartışmada da olası bir uzlaşma yolu olabileceğine işaret ediyor.

   

  Correa İngiltere hükümetini iki yüzlülükle suçlayarak, siyasi ve ekonomik ilişkilerin bozulması pahasına da olsa geri adım atmayacağını söyledi. Correa, “Eğer sığınma verme kararımız sonucunda İngiltere kendini Ekvador’dan uzaklaştırırsa bu bizi üzer çünkü İngiltere’yi – özellikle de halkını – çok takdir ediyoruz ama geri adım atmayız. İngiltere’nin tavrına rağmen, biz bir ülke olarak sorumlu hareket etmeliyiz. Daha önce de söylediğimiz gibi Assange’a sığınma verildi ve kendisi süresiz olarak Büyükelçilik’te kalabilir” dedi.

   

  ÜÇ OLASILIK VAR

  Ekvador lideri, şu anki açmazdan çıkılması için üç olasılık da öne sürdü: İngiltere’nin tutuklama tehdidini geri çekerek Assange’ın güvenle havaalanına gitmesini sağlaması, Assange’ın kendi isteğiyle Büyükelçilik’ten ayrılması ve Ekvador hükümetinin fikrini değiştirmesi. Correa bu son seçeneğin söz konusu olmadığını belirtti.

   

  İngiltere hükümeti tecavüz ve cinsel saldırı suçlamalarının soruşturulması gerektiği konusunda ısrarcı. Londra, Assange’ın sorgulanması için İsveç’e gönderilmesi yönündeki mahkeme kararına uymak zorunda olduğunu belirtiyor. Assange’ın destekçileri ise bu suçlamaların Wikileaks kurucusunu ABD’ye göndermek için hazırlanan bir planın parçası olduğunu belirtiyor.

   

  Ekvador’da da birçok siyasetçi aynı görüşte. Correa da bu görüşlere destek verdi ancak olayın soruşturulası gerektiğini belirtti. Correa, “Kanıtlanmayan ve Latin Amerika’da suç sayılmayacak bu iddiaları yargılamak istemiyorum. Ekvador hükümeti de Julian Assange da iddialar konusunda sessiz kalmak niyetinde değildir” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı