Gündem Haberleri

  Eksiği yok fiyatı uygun

  Ufuk SANDIK
  21.04.2004 - 01:26 | Son Güncelleme:

  Ticari araçları ve orta kaliteli düşük fiyatlı otomobilleriyle tanınan Hyundai, artık yeni nesil modelleriyle Avrupalı ve Amerikan rakiplerini zorluyor. Santa Fe, Hyundai'nin değişen yüzünün en iyi örneklerinden biri... Amerikan pazarı için geliştirilen Santa Fe, gerek tasarım gerekse donanım olarak 4x4 SUV müşterilerini tatmin ediyor. Bunun yanı sıra uygun fiyatıyla da, sınıfında öne çıkıyor.

  Ancak Amerikalı müşterilerin ihtiyaçları göz önüne alınarak geliştirilen Santa Fe'de, cruise-control gibi bazı aksesuvarların gereksiz olduğunu düşünüyorum. Amerikalı müşterilerin bir otomobilde ‘‘olmazsa olmaz’’ dedikleri aksesuvarların başında cruise-control sistemi gelir. Ama bana göre Türkiye şartlarında cruise-control sistemine ihtiyaç yok. Cruise-control yerine direksiyondan kumandalı müzik sistemini tercih ederdim. Ancak birçok rakip araçta bu özellik bulunurken Santa Fe'de yok.

  Yeni Santa Fe'de motor performansı eski Santa Fe'ye göre artırılmış. Şehir içinde tatminkar bir performansa sahip olan 125 beygir gücündeki dizel motor, seri ve agresif kullanım için pek uygun değil. Ancak 4 ileri vitesli otomatik şanzımanı manuel moda alıp vites değiştirerek, az da olsa atak bir sürüş yapılabiliyor.

  Santa Fe'de konfor düşünülerek yumuşak bir süspansiyon sistemi kullanılmış. Yumuşak süspansiyon, hızlı kullanımda virajlarda ve frenajda tedirginlik yaratıyor. Santa Fe'nin birçok rakibinde ise birden fazla süspansiyon modu bulunuyor. Yeni nesil SUV'larda otomatik olarak süspansiyon sistemi ayarlayıp, sürüş karakteri değiştirilebiliyor. Süspansiyon sistemini otomatik olarak değiştiren özelliğin bulunmaması Santa Fe'nin dezavantajı...

  Santa Fe'nin tasarımı, konforu, malzeme seçimi ve işçilik kalitesi rakiplerinden farksız... Ancak rekabetçi fiyatı Santa Fe'yi sınıfındaki önemli rakipleri karşısında öne çıkarıyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı