Gündem Haberleri

  Ekşi: Yeni TCY hukukla bağdaşmıyor

  Hürriyet Haber
  16.03.2005 - 22:08 | Son Güncelleme:

  Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, 1 Nisan'da yürürlüğe girmesi beklenen Türk Ceza Yasası'nın (TCY) antidemokratik, hukuk devletiyle bağdaşmayan bir yasa olduğunu savundu ve yasanın yürürlüğe girmemesi için mücadelelerini sürdüreceklerini bildirdi.

  Lefkoşa'daki Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi'nde (UKÜ) düzenlenen ve yöneticiliğini Cumhuriyet gazetesi yazarı Orhan Birgit'in yaptığı ”Basın Özgürlüğü” konulu konferansta konuşan Oktay Ekşi, “Basın özgürlüğünün aslında basına değil, halka ait olduğunu ve basının bunu halk adına kullandığını” kaydetti. Ekşi, buna ”gazetecilere tanınan bir imtiyazın kavgası” denilebileceğini, ancak o zaman da çelişkili bir durum ortaya çıktığını söyledi. Ekşi, ”Herkese ait olması gereken bu özgürlüğün adı iletişim özgürlüğü olmalıdır” dedi.

  “Gazetecilerin genelde iktidarlar tarafından sevilmeyen insanlar olduğunu” dile getiren Ekşi, bunu “bir gazetecinin görevini iyi yaptığının göstergelerinden biri” olarak değerlendirdi. Ekşi, Türkiye'de son günlerin tartışma konusu olan ve 1 Nisan'da yürürlüğe girmesi beklenen Türk Ceza Yasası'nın bu anlamda antidemokratik, hukuk devletiyle bağdaşmayan bir yasa olduğunu ifade etti.

  Ekşi, gazetecilere hapislik cezası da öngördüğünü belirttiği bu yasanın yürürlüğe girmemesi için mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

  “İLKELİ HABERCİLİK YASALARLA OLMAZ”

  Hürriyet Gazetesi Yazarı Tufan Türenç de basının ilkeli haberciliğinin sadece yasalarla sağlanamayacağını belirterek, yeni Türk Ceza Yasası'nı, “iletişim özgürlüğüne büyük darbe” olarak değerlendirdi.

  Gazetecilerin hapse girmemesi için mücadele içinde olduklarını, bu çerçevede söz konusu yasanın yürürlüğe girmemesi için çalıştıklarını, ancak pek ümitli olmadığını anlatan Türenç, “mevcut iktidarın, basını zapturapt altına almak için bu yasanın geçmesini istediğini” iddia etti.

  “Gazetecilerin hapiste olduğu bir ülkede iktidarın da rahat olmayacağı” görüşünü dile getiren Türenç, “medyayla kavga eden, kendi güdümüne almak isteyen hiçbir iktidarın başarılı olamadığını” kaydetti.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı