Gündem Haberleri

  Ekşi: TCK gafletimizi düzeltmeye çalışıyoruz

  Antalya
  30.03.2005 - 10:01 | Son Güncelleme:

  Basın Konseyi Başkanı Ekşi: 'Yeni TCK konusunda gafil avlandık. Şimdi yanlışları düzeltmeye çalışıyoruz.'

  Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hukuk Fakültesi'nin dün düzenlediği “Yeni Türk Ceza Kanunu” (TCK) konulu açık oturumda konuşan Ekşi, 1 Nisan'da yürürlüğe girecek yeni TCK'nın 23 hükmünün basınla ilgili olduğunu ve bunların basın özgürlüğünü kısıtladığını belirtti.
    
  Çıkarılan yasa konusunda önce umutlandıklarını, ancak daha sonra hayal kırıklığı yaşadıklarını ifade eden Ekşi, TCK'da basına getirilen kısıtlamalar nedeniyle, basın özgürlüğünün elden gittiği şeklinde düşünülmesinin doğru olmayacağını söyledi. Ekşi, şunları kaydetti:
    
  “Basın özgürlüğünü, toplumun bir kesimine sağlanmış bir özgürlük olarak düşünmemeliyiz. Bu, herkese ait bir özgürlük olarak düşünülmelidir. TCK'nın maddelerinin, basın özgürlüğünü değil, herkese ait iletişim özgürlüğünü kısıtlayan ama daha çok gazetecileri ilgilendiren kısımlar olarak düşünülmesi gerekir. Buna, toplumun özgürlüğü olarak bakmak lazım.”
    
  TCK-BASIN YASASI ÇELİŞMESİ

  Oktay Ekşi, 2003 yılında, basın kuruluşları ve temsilcilerinin önerileriyle 5187 Sayılı Basın Yasası'nın çıktığını ve çok yararlı olduğunu belirterek, “Biz bu yasayı çıkaranlara teşekkür ettik ve 'Allah razı olsun' dedik. Ancak daha sonra bu yeni TCK çıktı. Yeni TCK, Basın Yasası ile birçok konuda çelişiyor” dedi.
    
  İki yasa arasındaki çelişkilerden örnekler veren Ekşi, özellikle 329. Madde'nin kabul edilemez olduğunu söyledi. Bu yasa maddesinde ”devletin iç, dış siyaset yararlarını hiçe sayanlara” 5-10 yıl arasında hapis cezası öngörüldüğünü hatırlatan Ekşi, “Devletin bu yararlarını kim tayin ediyor? Devlet sırrı nedir? Bunların tanımı yok. O halde nasıl böyle bir ceza öngörülebiliyor? Şahsen bu maddeyi ciddi bir tehdit olarak görüyorum” diye konuştu. 

  “BİR ANLAMDA YAZ REHAVETİNE KAPILDIK”
     
  Oktay Ekşi, daha sonra öğrencilerin kendisine yazılı olarak yönelttiği soruları yanıtladı.
    
  Bir öğrencinin, “Basın Konseyi olarak TCK konusunda üzerinize düşeni yaptınız mı?” sorusuna Ekşi, şu yanıtı verdi:
    
  “Yasa tasarısı hazırlanırken, bizden bir rapor istendi. Basın Konseyi Yüksek Kurulu'ndan bir arkadaşıma bunu hazırlamasını istedim. Sonuçta biz parası çok olan bir kuruluş olmadığımız için, bunu kendi içimizde çözebilme yoluna gittik. Ancak o arkadaşım gerekli çalışmayı yapmadı. Bir anlamda yaz rehavetine kapıldık. Siyasi iktidar, AB'ye uyum sürecinde birbirinden önemli yasalar çıkardı. Bu yasanın çıkarılması aşamasında da basına magazinsel malzemeler yansıtıldı. Biz de durumu geç fark ettik. Yani TCK konusunda gafil avlandığımızı itiraf etmeliyim. Şimdi gafletimizin bedelini çekiyor ve yanlışları düzeltmeye çalışıyoruz.”
    
  Ekşi, 50 medya mensubuyla bir eleştiri ve öneri dosyası hazırladıklarını ve bu dosyayı Adalet Bakanı Cemil Çiçek'e verdiklerini belirterek, “Ben şahsen meselenin olumlu bir noktaya geleceğini umuyorum” diye konuştu.
    
  “İSMET PAŞA BİLE 4 YIL SESİNİ DUYURAMAMIŞ”
    
  Bir öğrenci de Ekşi'ye, “20 gün öncesine kadar bu konularda sesinizin çıkmaması, iktidarla el ele veren patronunuz izin vermediği için miydi?” diye sordu. Ekşi, bunun üzerine şunları söyledi:
    
  “Türkiye'de medya, artık Ahmet Mithat Efendi, Ahmet Emin Yalman dönemi medyası olamaz. Çünkü çok pahalı teknoloji girdi, bu büyük sermayeyi medyaya soktu. Sermaye ürkektir, İktidarla yakın olmak ister. Bu Türkiye'de ne ise İngiltere, Almanya ve Fransa'da da odur. Medya, ticari açıdan bakar.
    
  Konjonktür değişirse ve ticari çıkarlar gerektirirse, medya o yöne döner. Nitekim 1831'den bu tarihe hep böyle olmuştur. 1950'de İsmet Paşa 4 yıl sesini duyuramadı. Ta ki mürekkep, klişe, çinko sıkıntısı bastırınca, medya İsmet Paşa'ya da kulak verdi.”
    
  Kendisinin bağımsız bir yazar olduğunu ve kimsenin müdahalesine maruz kalmadığını ifade eden Ekşi, “Benim yazılarımı, patronum da sabahleyin sizlerle birlikte okur. Bireysel olarak bir şey ifade edersem, benim için bu böyle” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı