Gündem Haberleri

  Ekşi: Örgüt üyeliğinin basın özgürlüğüyle hiçbir ilgisi yok

  İhsan DÖRTKARDEŞ
  26.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Basın Konseyi Başkanı ve Hürriyet Gazetesi Başyazarı Oktay Ekşi, Sınır Tanımayan Gazeteciler Komitesi'nin, Türkiye'de tutuklu 45 gazeteci olduğu yolundaki değerlendirmesine katılmadığını söyledi. Sınır Tanımayan Gazeteciler Komitesi'nin düzenlediği toplantıdan sonra, Amerika'nın Sesi Radyosu'nun sorularını yanıtlayan Ekşi, Türk Basın Konseyi'nin, Türkiye'de tutuklu bulunan gazetecilerle ilgili yaptığı araştırmanın henüz sonuçlanmadığını ifade ederek, incelediği listede, tutuklu gazetecilerle ilgili ‘‘Yasa dışı örgüt üyesi olma’’ açıklamasının yer aldığını kaydederken, şöyle dedi:

  ‘‘Bu kişilerin yargılandığı TCK'nın 168 ve 169'uncu maddelerinde '125, 131 gibi maddelerde işlenen cürümleri işlemek için silahlı cemiyet ve çete teşkil eden' ifadeleri yer alıyor. Kanun 'Bu örgütte amir veya kumanda gibi hususi bir vazifeyi haiz olursanız 11, üye olursanız 10 yıldan az olmamak üzere hapse mahkum olursunuz' diyor. Bunun düşünce veya ifade özgürlüğü ile ilgisi yok. Dünyanın her yerinde, bu suçun karşılığında ceza var. Listeyi hazırlarken, mahkeme hükmü bilinmeden eleştiri getiriliyor.’’

  BÜYÜK KISITLAMALAR VAR

  Ekşi, Türkiye'de basına büyük kısıtlamalar getirildiğini, Refahyol döneminin Adalet Bakanı Şevket Kazan'ın ‘‘Basını dümdüz edeceğim’’ diyerek hazırladığı yeni tasarıyı uygulamaya koyamadan, hükümetin değiştiğini hatırlattı. Arzulanan gelişmelerin her zaman sağlanamadığını vurgulayan Ekşi, ‘‘Bugünkü hükümette bile, 'Bu kadar özgürlük onlara yeter' düşüncesinde olanlar var. Muhalefette, RP'nin tutumu belli. DYP'nin başında da, basına düşman olduğunu açıkça belli eden bir hanımefendi var.’’ diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı