Gündem Haberleri

  Eksi 196 derecede ölümsüzlük merkezi

  Hürriyet Haber
  06.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'de bir gün dirilmeyi umanlar, 120 bin dolar (38 milyar lira) karşılığında eksi 196 derecede donduruluyor.

  Dünyanın en büyük ceset dondurma merkezi ‘Alcor’ Scottsdale sanayi bölgesinde, kavurucu Arizona Çölü'nün orta yerinde yer alıyor. Gerekli teknolojinin bulunması halinde Alcor sayesinde 450 kişi ölümden sonra dirilme fırsatını yakalayacak. Müşterilerden bir kısmı şimdiden buz tanklarındaki yerini almış.

  Ünlü isimler de var

  Bir kısmı ise bir süre sonra ilaçlanıp vakumlandıktan sonra eksi 196 derecede yeni bir zamanda dirilişi beklemeye başlayacak. Alcor'un müşterileri arasında başta Miki Fare'nin yaratıcısı Walt Disney olmak üzere birçok ünlünün adı geçiyor. 1966 yılında 65 yaşında ölen Disney ile birlikte Amerikalı film yapımcısı Howard Hughes'in de dondurulanlar arasında olduğu söyleniyor.

  Teknik henüz bilinmiyor

  Alcor'un ‘yaşayan ölüleri’ bilimde yaşanacak gelişmeler sayesinde bir gün yeniden hayata merhaba demeyi umuyorlar. Ancak diriltme işleminin nasıl olacağı henüz bilinmiyor. Yeniden hayata dönmeyi umut edenlerin dondurma işlemi için 120 bin dolar (yaklaşık 38 milyar lira) ödemesi yeterli oluyor.

  Silikon banyosunda bir ceset

  Cesetler dondurulmadan önce bir işlemden geçiriliyor. Alcor'un doktor ekibi, önce cesedi silikon banyosuna batırıyor. Bu işlemden tam 36 saat sonra müşteri, tanktaki son durağına yerleştiriliyor.

  İşte dev tanklar

  Bir gün teknoloji bulunduğunda yeniden dirilmeyi umut edenler, işte bu çelikten dev tanklarda, eksi 196 derecede donduruluyorlar. Alcor yetkilileri şu anda 35 cesedin tanklarda dondurularak bekletildiğini söylüyorlar.

  Cesetler buz banyosuna yatırılıyor

  İnsan öldükten hemen sonra bedeni buz banyosuna yatırılıyor. Cesede çürümeye karşı koruyucu ilaçlar enjekte ediliyor. Ölümden 15 dakika sonra cesetin beden ısısı 4 dereceye düşüyor.

  Ceset, Alcor-Merkezi'ne naklediliyor. Koruyucu maddeler hücrelerdeki suyun yerini alıyor. Ceset bir poşetin içine konulup, silikon banyosuna batırılıyor.

  Daha sonra mumyaya 36 saat boyunca dondurulmuş karbondioksit veriliyor. Ceset, ağzına kadar sıvı nitrojen dolu paslanmaz çelikten yapılmış tanklara yerleştirilerek eksi 196 derecede donduruluyor.

  Alcor'un Sözcüsü Brian Scott, ‘Önemli olan beynin muhafaza edilmesi. Gelecekte mutlaka müşterilerimize uygun bedenler bulunması mümkün olacaktır’ diyor.

  Klonlamaya rakip çıktı

  Genetik kopyalama diye anılan klonlama tekniğinin keşfedilmesinden sonra Arizona'daki dondurma merkezine başvuranların sayısı azaldı. Şimdilerde ünlüler klonlamaya rağbet göstermeye başlamış. Amerikalı yayımcı Malcolm Forbes (70), modacı Halston (57) ve ağır siklet boks şampiyonu Muhammed Ali (56) gibi isimlerin kopyalanmak için hücrelerini dondurdukları söyleniyor.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı