Gündem Haberleri

  Ekren: Cari açıkta tartışmayı abartmayın

  Hürriyet Haber
  21.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcısı ve Ekonominin Koordinasyonundan Sorumlu Devlet Bakanı Nazım Ekren, cari açığın tartışılması gerektiğini, ancak finansman sağlanması konusunda sorun olmadığı için tartışmanın abartılmaması gerektiğini söyledi.

  TÜRKİYE Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği’nin (TÜRMOB) 18’inci Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Başbakan Yardımcısı ve Ekonominin Koordinasyonundan Sorumlu Devlet Bakanı Nazım Ekren, ithalat ve cari açık konusundaki eleştirileri yanıtladı. Hiçbir ekonominin ithalatla büyüme sağlayamayacağını belirterek, "Tartışmamız gereken ihracatla büyümenin, ithalatla ilişkisidir" dedi. Ekren, cari açığın tartışılması gerektiğini, ancak finansman sağlanması konusunda sorun olmadığı için tartışmanın abartılmaması gerektiğini söyledi.

  İTHALATLA BAĞLANTISI: CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek ve DSP Genel Başkanı Zeki Sezer’in eleştirileri üzerine, "İthalatını artırarak büyümesini gerçekleştiren hiçbir örnek yoktur" diyen Ekren şöyle konuştu: "Burada tartışmamız gereken ihracatla büyümenin ithalatla ilişkisini değerlendirmek ve orada katma değer yaratan kısmı tartışmaktır. 2007’nin Eylül ayı sonu itibariyle cari açığın 12 milyar dolarlık kısmı doğrudan yatırımdan, 4 milyar dolarlık kısmı portföy yatırımından ve 14 milyar dolarlık kısmı da özel sektörün değişik koşullarda kendi ihtiyacına uygun olarak yurtdışından aldığı krediden kaynaklanmaktadır. Böyle bakıldığında cari açık elbette belli bir aşamayı geçtiğinde ya da ulusal kaynakların etkin kullanılması konusunda hassasiyetimizin arttığı bir dönemde tartışılması gerekir ama finansman açısından bakıldığında, doğrudan yatırımlarla daha fazla oranda finans edildiği için bir finansman sorununun mevcut ulusal konjonktürde tartışılmasına yeniden bakmak lazım."

  SICAK PARA ELEŞTİRİSİ: Cari açığın finansmanının sıcak para ile sağlandığı eleştirisine katılmadığını ifade eden Ekren, sözlerine şöyle devam etti: "2007’nin Eylül sonu itibariyle cari açığın finansmanı 12 milyar doları doğrudan yatırımlardan, 4 milyar doları portföy yatırımlarından, 14 milyar doları özel sektörün kendi ihtiyaçlarına göre yurtdışından aldığı kredilerle sağlanmaktadır. Cari açık, özellikle harcamaların azaltılmasının önemli olduğu bir dönemde, elbette tartışılmalıdır. Ama cari açığın finansmanı doğrudan yatırımla sağlandığı için tartışılmasını abartmamak lazım."

  Yolsuzluklardan sıyrılma sürecine girdik

  NAZIM
  Ekren, Türkiye ekonomisinin son dönemde önemli ölçüde bir "normalleşme, düzelme ve modernleşme" sürecinden geçtiğini, şeffaflık ve öngörülebilirliğin de son dönemin en belirleyici özelliği olduğunu bildirdi. Yolsuzlukların bütün ekonomilerin etkinlik ve verimliliğini en fazla olumsuz etkileyen temel faktörler olduğuna işaret eden Ekren, Türkiye’nin son 4 ve 5 yılda yolsuzluklardan adım adım sıyrılma sürecine girdiğini belirtti. Ekren, "Gelirler idaresi oluştuktan sonra gelişim sürecine baktığımızda kurumlar ve gelirler vergisinde yaptığımız indirimlere baktığımızda kayıtdışılığı da adım adım azaltabileceğimizi söylemek mümkün" dedi.

  Timur: Türkiye faiz yükünden kurtulmalı

  TÜRMOB Genel Başkanı Mehmet Timur, genel kuruldaki konuşmasında Türkiye’nin gelirlerinin önemli bir bölümünün faize gittiğine dikkat çekti. Timur, "Türkiye’nin mutlaka faiz yükünden kurtulması gerekiyor. Bunun için, öncelikle giderlerimizi, tek sağlam kaynak olan vergi gelirleriyle karşılamalıyız" dedi. Türkiye’de konjonktür nedeniyle önemli bir sıcak para stoku olduğunu belirten Timur, bu stokun muhafazasının faiz oralarının nispeten cazip olmasına, döviz kurunun seviyesinin korumasına ve dalgalanmaya açık kalmasına bağlı olduğunu ifade etti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı