GeriGündem Ekrem Dumanlı ve Hidayet Karaca 7 saat ifade verdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  639
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ekrem Dumanlı ve Hidayet Karaca 7 saat ifade verdi

Ekrem Dumanlı ve Hidayet Karaca 7 saat ifade verdi
refid:27794438 ilişkili resim dosyası

14 Aralık Operasyonu'nda gözaltına alınan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve Ekrem Dumanlı'nın ifade verme işlemi tamamlandı. Dumanlı ve Karaca tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. Dumanlı'nın "silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçlamasıyla mahkemeye sevkedildiği öğrenildi.

Ekrem Dumanlı ve Hidayet Karaca 7 saat ifade verdi
Karaca'nın İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde saat 15.00 sıralarında başlayan savcılık ifadesi yaklaşık 7 saat sürdü.

Saat 16.30'da başlayan ifade alma süreci 6,5 saat sürdü. Böylece, gözaltındaki tüm şüphelilerin ifadesi alınmış oldu.

Ekrem Dumanlı ve Hidayet Karaca 7 saat ifade verdi Ekrem Dumanlı’ya bunları sordular... 35 soru, 7 saat ifade

ADLİYE'YE SEVK EDİLDİLER

Ekrem Dumanlı ve 2 şüpheli, geniş güvenlik önlemleri altında Eyüp Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi.

Ekrem Dumanlı, hastane girişinde iki elini havaya kaldırarak kendisini görüntüleyen kameralara, "Yezidlere boyun eğmek yok. Demokrasiden dönüş yok. Özgürlükten dönüş yok" dedi. Dumanlı çıkışta da "Allah'a emanet olun" diye konuştu.

Karaca da hastane girişinde "Özgür basın susmaz" dedi.

Aralarında Ekrem Dumanlı ve Hidayet Karaca'nın da olduğu 3 şüpheli, çevik kuvvet midibüsüyle emniyetten adliyeye sevk edildi.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na otopark girişinden alınan şüpheliler, nöbetçi sulh ceza hakimliğinin bulunduğu 6. kata çıkarıldı. Şüphelilerin, nöbetçi hakimlikçe sorgulamaları yapıldı.

Polis ekipleri, nöbetçi hakimliğin bulunduğu bölümde geniş güvenlik önlemi aldı.

Ekrem Dumanlı ve Hidayet Karaca 7 saat ifade verdi Sorgu hakiminden 14 Aralık kararları

TUTUKLAMA TALEBİYLE MAHKEMEYE

Ekrem Dumanlı ve Hidayet Karaca'nın aralarında bulunduğu 12 kişi tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. Savcı 4 kişiyi de adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk etti.

Ekrem Dumanlı ve Hidayet Karaca 7 saat ifade verdi

Çağlayan Adliyesi'nin önü

İLK DUMANLI İFADE VERDİ

1. Sulh Ceza Hakimi Bekir Altun ifadeleri almaya başladı. İlk olarak Dumanlı duruşma salonuna alındı. Saat 12:00 sıralarında Dumanlı'nın ifade verme işlemi bitti.

SUÇLAMA: SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜNE ÜYE OLMAK

Tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edilen Ekrem Dumanlı mahkemede 2 saat ifade verdi. Ekrem Dumanlı’nın ardından eski polis müdürü Tufan Ergüder duruşma salonuna alındı.

Ekrem Dumanlı ve Hidayet Karaca 7 saat ifade verdi Ekrem Dumanlı'nın avukatı: Dosyanın içi boş

Ekrem Dumanlı’nın avukatı Gazi Tanır duruşma salonundan çıktıktan sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Suçlama TCK’nın 314/2 maddesinden. Yani silahlı terör örgütüne üye olmak. Bunun haricinde iftira ve hürriyeti tahdit suçlarından mahkemeye sevk edilmişti. Bu suçlarla ilgili ifade verdi kendisi. İfadesinde suçlamalar buysa, bu suçlamalarla ilgili savunma yaparım dedi. İfadesinde suçlamaları kabul etmedi. İfadesi sesli ve görüntülü olarak kayıt altına alındı.”

TCK 314/2 NE DİYOR?
Türk Ceza Kanunu’nun 314’ncü maddesi silâhlı örgütle ilgili suçları düzenliyor. Madde şöyle:
MADDE 314. - (1) Bu kısmın dördüncü ve beşinci bölümlerinde yer alan suçları işlemek amacıyla, silâhlı örgüt kuran veya yöneten kişi, on yıldan onbeş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Birinci fıkrada tanımlanan örgüte üye olanlara, beş yıldan on yıla kadar hapis cezası verilir.
(3) Suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçuna ilişkin diğer hükümler, bu suç açısından aynen uygulanır.

Ekrem Dumanlı ve Hidayet Karaca 7 saat ifade verdi

Çağlayan Adliyesi'nin önü

ADLİYE KORİDORUNDA KAVGA

Hakim Altun, şüphelilerin gözaltı süreci ve mahkemeye sevkinin kamuoyu tarafından takip edildiğini belirterek, "Zaafiyete sebebiyet vermemek ve soruşturmanın gizliliği nedeniyle Ceza Muhakemesi Kanunu'nun müdafilerin görevlendirilmesini düzenleyen 153/2 ve soruşturmanın gizliğini içeren 157. maddeleri uyarınca hakimliğin adliyenin 6. katında bulunan şüpheli ve her şüpheli için en fazla 3 müdafi ile savunmasının alınması için sorgu salonuna kabulüne, başka kimsenin salona alınmamasına" karar verdi.

Hakim bu karar uyarınca Dumanlı'nın 3 avukatından sadece birini duruşma salonuna aldı.Bunun üzerine avukatlar ve adliye koridorlarında güvenlik önlemi alan polis arasında arbede çıktı.

Ayrıca salona cep telefonu ve iletişim araçlarıyla girilmesi de yasaklanırken, sorgunun uzun sürebileceğini dikkate alınarak, diğer şüphelilerin -6 ve -7'nci katta tutulmaları kararlaştırıldı.

Ekrem Dumanlı ve Hidayet Karaca 7 saat ifade verdi

HİDAYET KARAC A SORGU HAKİMİNE İFADE VERMEDİ

Sorgu salonuna ifade vermek için 5'inci kişi olarak Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca girdi.
"Silahlı terör örgütüne üye olmak", "cebir, tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma" ve "iftira " suçlarından tutuklanma talebiyle hakimliğe sevk edilen Karaca, mahkemenin tarafsızlığını ve bağımsızlığını yitirdiğini iddia ederek sorgu hakimine ifade vermeyi reddetti. Diğer şüphelilerin ifade alma işlemi ise devam ediyor.

EKİZOĞLU VE ALTUNBULAK SERBEST

Şüphelilerden eski Siirt Emniyet Müdürü Mutlu Ekizoğlu ile polis memuru Mustafa Altunbulak, Cumhuriyet savcısı tarafından serbest bırakıldı.

İstanbul merkezli 13 ilde 14 Aralık'ta başlatılan operasyonlar kapsamında 30 kişi yakalanmış, Cumhuriyet savcısı tarafından ifadeleri alınan şüphelilerden Elif Yılmaz, Ebru Şenvardar, Naci Çelik Berksoy, Hüseyin Gülerce, Makbule Çam Elamdağ, Ahmet Şahin, Ali Kara, Salih Asan, Engin Koç, Hikmet Tombulca, Samim Noyan ve Fahri Sarrafoğlu serbest bırakılmıştı.Yorumları Göster
Yorumları Gizle