Gündem Haberleri

  Ekranı feci özledim

  Hürriyet Haber
  26.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Televizyon sunuculuğunda 'baston yutmuş katip çelebi' devrini kapatan, ekranda bir yarışma programına ilk kez, sağır-dilsizleri, körleri, sokakta çiçek satan Romanları, Kırkpınar pehlivanlarını çıkararak 'reyting' rekorları kıran Güner Ümit, 'feci şekilde özlediği' ekrana dönmek, kendi evinden çıkıp bizim oturma odalarımıza gelmek için sabırsızlanıyor.

  Güner Ümit, Turnike programının sunucusu olarak milyonların sevgilisiydi. Bundan dört yıl önce, başarının zirvesindeyken bir gece canlı yayında ağzından çıkan tek bir sözcükle 32 yıllık meslek hayatı 32 saniyede karaya oturdu.

  Tek bir sözcük infial yarattı. Çalıştığı kurum önünde protesto gösterileri yapıldı. Türkiye günlerce O'nu ve ağzından çıkan o talihsiz sözcüğü tartıştı. Hakkında 'bir mezhebe hakaret ettiği' gerekçesiyle 100'den fazla dava açıldı. Hepsinden beraat etti. Tek evladı olan kızı Özge, hayran olduğu babasına olanlarla başa çıkabilmek için psikolojik tedavi gördü. Birkaç tanesi dışında dost bildiği insanların vefasızlığına tanık oldu. Çok kırıldı. Herşeyi bırakıp yurtdışına yerleşmeyi istedi, 22 yıllık eşi Günay razı olmadı. Orta yol buldular sık sık yurtdışına çıkıp iki kez dünya turu yaptılar.

  Yurtdışındayken televizyon stüdyolarını gezdi yabancı meslektaşlarıyla tanıştı ama Türkiye'deyken kameralardan kaçtı. Ne 'Turnike' tekliflerini kabul etti ne de özel gecelerdeki sunuculuk önerilerini. Evine kapandı, ağzına fermuar çekti. ‘‘Bardak elimden kaydı düştü ve kırıldı ama duvara fırlatmadım. Arada fark var elimden kaydı’’ diye özetlediği geceden sonra ekrana kısa bir süre geri dönse de tam üç sezondur ekranlardan ayrı kaldı.

  ‘‘Ben vicdanen rahatım. Allah'a sığındım. Aileme sarıldım. Büyük bir haksızlığa uğradığıma inanıyorum. Ama ben bu konuya noktayı koydum. İnsanları bu konuda vicdanlarıyla başbaşa bıraktım’’ diyerek eski defterleri yeniden açmak, 'O' konuda konuşmak istemiyor.

  Bir dönemi bir daha açmamak üzere kapatırken, yeni bir dönemi açma vaktinin geldiğine inanan Güner Ümit'in cephesinde bir kıpırdanma var bugünlerde. Ekrana veda ettiği ilk günlerde ailesine daha fazla vakit ayırabildiği için büyük bir rahatlama hisseden ve bütün teklifleri hiç düşünmeden geri çeviren Güner Ümit'e artık evde 'daral gelmiş'.

  'Bay Turnike' iken günde 18 saatini programının A'dan Z'ye tüm detaylarıyla tek başına ilgilenerek geçiren Güner Ümit, en başta ‘‘Kendini düşünmüyorsan benim için dön’’ diyen kızı Özge olmak üzere yakınlarının, sokağa çıktığında etrafını çeviren hayranlarının ve kapısını aşındıran TV kanallarının tekliflerine artık duyarsız kalamayacağını anlamış.

  'Uçsuz bucaksız bir cumartesi-pazar'a dönüşen ve 'giderek amaçsızlaşan' evdeki hayatına bir nokta koyup mesleğine geri dönmeye hazırlanıyor bu günlerde. ‘‘Ünlü olmayı ben seçmedim. Ben bildiğim tek şeyi, mesleğimi yaptım, Kader beni bu noktaya getirdi. Ben paragöz bir adam da değilim. Çalışmadığım için maddi kayıplarım oldu ama çok akıllı yatırımlar yaptığım için maddi sıkıntı yaşamadım. Birçok kişi gibi hayatımı ticaret yaparak sürdürürebilirdim. Ama ne ticaretten anlarım ne de böyle bir amacım var. Benim tek istediğim mesleğimi yaparak, günde bir saatliğine olsun insanları sıkıntılarından uzaklaştırıp, mutlu edebilmekti. Sonunda ben mutsuz oldum. Ama buna bir nokta koymanın vakti geldi’’ diyen Güner Ümit, gelecek yayın döneminde tekrar ekranlara dönmek üzere bir televizyon kanalının Turnike teklifine 'yüzde 80 razı olduğunu' söylüyor.

  Televizyon sunuculuğunda 'baston yutmuş katip çelebi' devrini kapatan, ekranda bir yarışma programına ilk kez, sağır-dilsizleri, körleri, sokakta çiçek satan Romanları, Kırkpınar pehlivanlarını çıkararak 'reyting' rekorları kıran Güner Ümit, 'feci şekilde özlediği' ekrana dönmek, kendi evinden çıkıp bizim oturma odalarımıza dönmek için sabırsızlanıyor.

  Kendi deyimiyle 'çocuk ruhlu adam' olduğu için dört yılda bütün yaşadıklarına rağmen tek bir çizgisi bile değişmeyen yüzünde hafif bir endişe gölgesi de yok değil: ‘‘Bir aktör her filminde Oscar alacak diye bir şey yok. Belki bu sefer mansiyon alırım. Ama bir başlangıç yapalım. Belki ilerde yine Oscar alırız’’.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı