Gündem Haberleri

  "Ekonomik kriz, AB'ye girişi zorlaştırmadı"

  Hürriyet Haber
  21.12.2001 - 15:22 | Son Güncelleme:

  Başbakanlık Avrupa Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Volkan Bozkır, bazılarının Türkiye`deki ekonomik krizin, AB`ye girişi zorlaştırdığını düşündüğünü belirterek, ``Burada önemli olan Türkiye ekonomisinin krizde olması değildir. Bazı konularda kriz Türkiye`ye yararlı bile olmuştur`` dedi.

  Marmara Üniversitesi (MÜ) Avrupa Topluluğu Enstitüsü tarafından Avrupa Komisyonu İdari İşbirliği Fonu desteğinde düzenlenen ``AB Genişleme Süreci ve Türkiye`` konulu uluslararası konferans, İstanbul Sanayi Odası`nda devam ediyor.

  Konferansın sabahki oturumunda konuşan Volkan Bozkır, AB`nin Türkiye`ye yaklaşımında olumlu gelişmeler olduğunu ve Türkiye ile ilgili son raporun, eskilerinin tenkit edici, olumsuz ifadelerine kıyasla ``dikkatli cümlelerle`` ve ``destekleyici ifadelerle``yazılmış olduğunu hatırlattı.

  Türkiye`deki AB`ye üyeliğe ilişkin çıkarılan yasaların ardından hükümetin son hazırlıklarına da değinen Bozkır, önümüzdeki günlerde,312. madde ile Terörle Mücadele Kanunu`nun 7. ve 8. maddelerinde değişik içeren yeni bir uyum paketinin liderlerin görüşmesinin ardından Meclis`e geleceğini bildirdi.

  Bozkır, ``Bu çerçevede Kopenhag siyasi kriterlerinin gerçekleştirilmesi yolunda çok önemli bir adım atılmış olacak`` dedi.

  AB`ye üyelik yolunda Avrupa`nın beklentilerinin yanı sıra Türkiye`nin de Avrupa`dan mali destek ve objektif yaklaşımın sürdürülmesi şeklinde beklentileri bulunduğunu belirten Bozkır, şunları söyledi:

  ``Türkiye`yi bugüne kadar engelleyen Avrupa`nın olumsuz kanaatiydi. Türkiye`nin mutlak bütün çabasını sarf ederek tam üyelik müzakerelerinin başlaması için taahhütlerini yerine getirmesi zorunludur. Dolayısıyla, Türkiye için 2002 yılı sonuna kadar siyasi kriterleri tamamlamış olması ve 2003 yılı toplantısında Türkiye`nin tam üyelik müzakerelerine başlayabileceğinin açıklanması önem arz etmektedir``

  Bozkır, Türkiye`nin bu kararlılıkla giderse 2010 yılına varmadan belki de AB`ye girmiş olabileceğini belirterek, şöyle konuştu:

  ``Türkiye`deki krizin AB`ye girişi zorlaştırdığını düşünenler var.Burada önemli olan Türkiye ekonomisinin krizde olması değildir. Bazı konularda kriz Türkiye`ye yararlı bile olmuştur. Gerçekleştireceği birçok ekonomik adım ki, bunların bazıları idamın kaldırılmasından bile daha fazla sorun yaratabilecek adımlardı, bu krizden faydalanılarak, Meclisimizden geçirilmiştir. Böylece kriz aşılınca, Türkiye çok daha düzenli bir ekonomik yapıyla devam edecektir. Türkiye tarihinin hiçbir döneminde AB`ye bu kadar reel olarak yaklaşmamıştır. Büyük engeller aşılmış bulunmaktadır .``

  AVRUPA İDEALİ

  Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Enstitüsü`nde görevli Dr.Çiğdem Nas da, Avrupa`nın, Osmanlı`dan bu yana Türkiye`yi hep ``öteki`` olarak algıladığını ve bazı kötü özellikleri de ona yüklediğini belirterek, bu düşüncelerin bazılarının bugünkü Türkiye imajında da etkili olduğunu ifade etti.

  Cumhuriyetin kuruluşunun ardından hedeflenen Batı idealinin 70`li yıllardan sonra bazı siyasi çevreler tarafından eleştiriye uğradığını belirten Nas, ``Avrupa idealinin sihrini kaybetmesinden söz etsek de, batılılaşma projesi sorgulansa da, Avrupa`yla entegrasyon, Türkiye`ninen önemli önceliklerinden biridir. Türkiye, işleyiş ve değerler yapısı olarak Avrupalı bir ülkedir`` diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı