Gündem Haberleri

  Ekonomi cahili

  Hürriyet Haber
  28.02.2015 - 01:51 | Son Güncelleme:

  CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘dolar lobisine hizmet ettiğini’ savunarak “Merkez Bankası eğer faizi indiremiyorsa senin 12 yıllık Başbakanlık süresince çözemediğin ekonominin yapısal sorunları nedeniyledir” dedi. Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Hamzaçebi, şunları söyledi:

  SİSTEMATİK TACİZ

  “Merkez Bankası üzerinde Cumhurbaşkanı tarafından uygulanan sistemik bir taciz var. Erdoğan’ın her konuşmasında dolar yükseliyor ve birileri yükselen dolar üzerinden para kazanıyor. Bunu ancak dolar lobisine hizmet edenler yapabilir. Yükselen dolar ile birlikte, daha önce satın almış olanlar satıyor, düşünce tekrar dolar alıyor. Cumhurbaşkanı tekrar konuşunca tekrar yükseliyor ve tekrar satıyor. Yeni bir yatırım alanı doğdu, Cumhurbaşkanı’nın konuşmaları sayesinde. Cumhurbaşkanı o gün nerede konuşacak, bunu herkes biliyor. Sabah doları alıyor, Cumhurbaşkanı’nın konuşmasından sonra gidip satıyor. Sayın Cumhurbaşkanı’nın konuşmaları dolar lobisine hizmet ediyor.

  12 YILDA DİBE VURDU

  ‘Bağımsız Merkez Bankası’ kavramı Erdoğan’da takıntı haline dönüştü. İç tasarruflar 12 yıllık yönetiminde dibe vurdu, bu nedenle ekonomi büyüyemiyor, şimdi diyorsun ki ‘Faizi indir, yatırım artsın, ekonomi büyüsün.’ Bir ekonomi cahili... Gerçekten, enflasyonu faizin sonucu olarak gören kişiler, ekonomi cahilidir. Bilmediği alanda hüküm, ahkam kesiyor. 12 Aralık’tan bu yana Türk Lirası dolar karşısında yüzde 9.7 oranında değer kaybetti. Ayşe Teyze’nin bankadaki 10 bin lirası, 9 bin liraya inmiştir. Erdoğan’ın konuşmaları Türk halkını fakirleştiriyor.

  ANKET BASKINI İDDİASI

  Anket şirketi ‘Gezici’ye yapılan Maliye baskısı üzerinde önemle durulması gereken bir olaydır. Erdoğan ve AKP hükümetlerinin yönetimindeki Türkiye’de demokratik devletin zor kullandığı en geniş alan olan vergi, hükümet silahı haline dönüşmüştür.” m ANKARA

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı