Gündem Haberleri

  (Eko) ESKİŞEHİR YAZILIM ÜSSÜ PROJESİ...

  Hürriyet Haber
  07.10.2005 - 18:26 | Son Güncelleme:

  Dünya Bankası heyeti, öncelikle, projesi tamamlanan Genç Girişimci Eğitim Merkezi'nin Dünya Bankası standartlarında bir eğitim merkezi olup olmadığına yönelik teknik incelemelerde bulundu ve ilgililerle bazı görüşmeler yaptı.
  Gary Fine başkanlığındaki heyet, daha sonra Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Eskişehir Şube Başkanı ile birlikte Vali Kadir Çalışıcı'yı ziyaret etti.
  Vali Çalışıcı'nın “Bizler bilgisayarı tam olarak kullanmasını dahi bilmiyoruz” sözüne karşılık, Fine, “Yöneticilerin en önemli özelliği vizyon sahibi olmaktır. Sizin gibi yöneticilerin her türlü teknik konuyu bilmesi değil, ileri görüşlü ve vizyon sahibi olması gerekir ve siz de böyle bir yöneticisiniz” dedi.
  Fine, Vali Çalışıcı'nın Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiğini belirterek, Yazılım Üssü Projesi'nin ülkenin gelişen çağa ayak uydurması ve yeni neslin bilgi toplumunun bireyleri olarak yetiştirilmesi anlamında çok önemli olduğunu ifade etti.

  -PROJEYE DÜNYA BANKASI KATKISI...-

  Eskişehir'de yapılanlara Dünya Bankası olarak katkı sağlamanın kendileri için gurur verici olduğunu bildiren Fine, Eskişehir Yazılım Üssü Genç Girişimci Eğitim Merkezi'nin tüm Avrupa'ya, rekabetçi, girişimci ve katma değer yaratan gençler yetiştireceğini kaydetti.
  Nicholas Meyer de, atıl durumdaki tarihi bir binanın yepyeni bir işlev kazandırılarak böylesine önemli bir merkeze dönüştürülmesinin son derece önemli olduğunu söyledi.
  Vali Kadir Çalışıcı da, projelerin tamamlandığını belirterek, Dünya Bankası uzmanlarının görüşleri doğrultusunda yapılan değişikliklerle restorasyon ve teknik donanım ihalesinin en kısa sürede yapılacağını ifade etti.
  TBD Eskişehir Şube Başkanı Uğur Akkuş da, Eskişehir Yazılım Üssü Genç Girişimci Eğitim Merkezi'nin 1 Ocak 2006'da faaliyete geçeceğini belirterek, Dünya Bankası uzmanlarının Eskişehir Yazılım Üssü Genç Girişimci Eğitim Merkezi'ne verdiği önemden ötürü çok mutlu olduklarını bildirdi. Sadece projeyi incelemek üzere 1 gün için Eskişehir'e kadar gelen uzmanların projeye verdiği değerin onda birini Türkiye'deki hiçbir kurumun vermemesinin ise kendilerini son derece üzdüğünü anlatan Akkuş, Eskişehir Valisi Çalışıcı'nın projenin her safhasında destek verdiğini sözlerine ekledi.

  -GDLN NEDİR?-

  GDLN (Global Development Learning Network -Küresel Kalkınma Öğrenim Ağı), 2000 yılında kuruldu. 70'in üzerinde üyesi bulunan GDLN'nin üyelerinin çoğu gelişmekte olan ülkeler.
  Bu ülkelerin bazılarındaki eğitim salonlarının kurulumu için Dünya Bankası, özel krediler açtı, bazı durumda masrafları kendisi üstlendi.
  GDLN, Temmuz 2003-Haziran 2004 arasında 850'den fazla video konferans eğitimi düzenledi ve dünyanın her yerinden yaklaşık 26 bin kişiye ulaştı.
  (TAR-YIL)
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı