Gündem Haberleri

  Ekmek çaldıkları iddiasıyla feci şekilde dövülen Suriyeliler konuştu

  AA
  06.04.2016 - 16:48 | Son Güncelleme:

  Hatay'da marketin önündeki dolaptan ekmek çaldıkları iddiasıyla iş yeri sahibi ve çalışanı tarafından sopayla dövülme görüntüleri sosyal medyada paylaşılan Suriyeli kuzenler, yaşadıklarını anlattı.

  Darbedilen Suriyeli çocuklardan Muhammed Belve (16), AA muhabirine, Suriye'nin Halep kentinden iki yıl önce ailesiyle Türkiye'ye sığındıklarını, Antakya'da kiraladıkları evde ailesiyle yaşadığını ve karton toplayıp satarak geçinmeye çalıştıklarını söyledi.

  Olay gecesi birlikte çalıştığı dayısının oğlu Fedi Abdulgani ile eve aç geldiklerini, evde ekmek bulamayınca açık iş yeri aramak için dışarı çıktıklarını anlatan Belve, şunları söyledi:

  "CEP TELEFONUMU ALDILAR"

  "Gece karton topladıktan sonra eve geldim. Açtım ve evde ekmek yoktu. Ekmek almak için dışarı çıktım ancak açık bir yer bulamadım. Kapalı bir iş yerinin önündeki dolapta ekmek gördüm. Ben ekmeği alıp yarın, iş yerine tekrar gelerek haram olmaması için parasını vermek istiyordum. Tam ekmeği aldığımız sırada iş yeri sahipleri gelerek bizi yakaladı ve dövmeye başladılar. Bize bağırmaya başladılar. O sırada çalışarak aldığım cep telefonumu da aldılar. Bir ekmek için bizi dövdüler. Yakalandığımız sırada defalarca 'Ekmeğin parasını vermeye razıyız' dememe rağmen bizi dövdüler. 5 gündür karakola ve hastaneye gidip geliyorum. İşimden de oldum."

  Belve'nin kuzeni Fedi Abdulgani de kapalı iş yeri önünde duran dolapta ekmek gördüklerini ve aç oldukları için aldıklarını ifade etti.  Ekmeği aldıkları sırada yakalandıklarını ve dayak yemeğe başladıklarını belirten Abdulgani, "Ekmeği aldığımız sırada iki kişi gelerek bizi dövmeye başladı. Başıma ve vücudumun çeşitli yerlerine vurdular. O sırada polis geldi. Bizi hastaneye götürdüler ve başıma dikiş attılar. Biz, Suriye'den buraya çalışarak yaşamaya geldik. Bizi dövmeleri için gelmedik" diye konuştu.

  ŞİKAYETÇİ OLMADILAR

  Abdulgani, kendilerini dövenlerden şikayetçi olmadıklarını da sözlerine ekledi.

  Öte yandan, dövülme görüntüsünün sosyal medyada paylaşılması üzerine başlatılan soruşturma kapsamında "kasten yaralama" suçundan gözaltına alınan market sahibi M.T. ve yanında çalışan V.Z'nin, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı öğrenildi.

  İşyerine dönen ve görüntüsünün alınmasını istemeyen M.T, birkaç gündür hırsızın girmeye çalıştığını öne sürdüğü iş yeri yakınında nöbet tutmaya başladıklarını söyledi.

  Olay gecesi dolaptan ekmek alan çocuklara, markete de gireceklerini düşünüp müdahale ettiklerini anlatan M.T, "İzinsiz ekmek almalarını kabul etmiyorum. Şubat ayında, ihtiyacı olanlar için 'askıda ekmek' uygulaması başlatmıştım. Sabahı bekleyip isteselerdi, ücretsiz ekmek verirdim" dedi.

  Etiketler: Hatay , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı