Gündem Haberleri

  Eklem faresi nedir?

  Hürriyet Haber
  25.12.2017 - 10:12 | Son Güncelleme:

  Eklem faresi (loose body) özellikle diz eklemi çevresinde görülmekle birlikte kalça, dirsek ve diğer eklemlerde de görülen, ufak parçalardan oluşan cisimlerdir. Eklem çevresinde eklem sıvısı ya da sinoviyumda görülen kıkırdak ya da kemik parçalarıdır. Eklem farelerinin boyutları birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar olabilir.

  Eklem fareleri Romatoid artrit, osteoartrit gibi durumlardan kaynaklanabilir ya da osteoartrite neden olabilir. Diğer nedenler arasında travma ya da kırıklar vardır. Eklem faresinin spor yapan bireylerde görülme olasılığı yüksektir.

  Eklem faresinin en sık görülen belirtisi özellikle dizde kilitlenme, takılma hissidir. Özellikle kişiler hareket esnasında bir cismin içeride hareket ettiğini tarifler. Bunlar dışında şişlik ve ağrı gibi durumlar ile de kişi karşı karşıya kalabilir.

  Eklem faresinin tespiti Röntgen kullanılarak kolay bir şekilde yapılabilir. Ciddi boyutlarda olan serbest cisimlere cerrahi tedavi uygulanır ve parçacık bulunduğu bölgeden direk alınır. Cerrahi tedavi sonrası kişilerin fizik tedavi süreci başlar. Şişlik, ağrı ve kas zayıflığı, kas kısalığı gibi durumlarda dokuyu eski haline getirerek tedavi süreci tamamlanmış olur.

  Eklem faresi gözden kaçan ancak önemli bir problemdir. Detaylı bir inceleme yapılarak sorunun gerçek kaynağı tespit edilebilir ve tedaviye karar verilebilir. Son olarak özellikle kilitlenme ve hareket eden bir cisim hissi direk olarak eklem faresini akıllara getirir.

  Eklem içinde bir bölgenin kanlanması nedenini bilmediğimiz bir şekilde bozulur ve bu bölge zamanla ayrılıp koparak eklemin içindeki boşluğa düşerse eklem faresi rahatsızlığını meydana getirmiş olur.

  Bu rahatsızlık osteokondritis dissekas olarak da bilinir.

  Kalçada eklem faresi kimlerde gözlenir?
  Çoğu zaman gençlerde görülen osteokondritis dissekans herhangi bir eklemde olabilirse de diz ekleminde daha sık ortaya çıkar. Kopan bu eklem kıkırdağı - kemik parçası eklemde ağrı, şişlik ve en önemlisi eklem kilitlenmelerine neden olur. Kalça ekleminde meydana geldiğinde kilitlenme, yürüyüş bozukluğuna yol açar. Tanı için artroskopi veya MR incelemesi yapılmalıdır.

  Kalçada eklem faresi nasıl tedavi edilir?
  Eğer parça kopmuş eklem boşluğuna düşmüşse iki girişim yapılabilir: kopan parça cerrahi olarak çıkartılır veya yeniden yerine yerleştirilerek tespit edilir.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı