Gündem Haberleri

  'Ekim, kasırga ayı olabilir'

  Hürriyet Haber
  08.10.2005 - 09:59 | Son Güncelleme:

  Son aylarda büyük ve yıkıcı kasırgalara şahit olan Atlantik Okyanusu kıyıları, bilim adamlarının tahminlerine göre içinde bulunduğumuz ay, birinin büyük olduğu iki tane kasırgaya gebe bulunuyor. Colorado Devlet Üniversitesi'nden William Gray ve Phil Klotzbach isimli iki bilim adamı, başta ABD olmak üzere Atlantik'e kıyısı bulunan ülkeleri korkutacak bir araştırmanın raporlarını yayınladı.

  Bilim adamlarına göre Atlantik'te isim verilebilecek düzeyde büyük bir fırtınanın içinde bulunduğumuz ay içerisinde gerçekleşme olasılığı oldukça yüksek.


  Bilim adamları, kasırga sezonu kapanmadan önce biri büyük olmak üzere iki kasırga bekliyor. Bilim adamlarına göre son 100 yılda yüzde 29 olan ABD kıyılarını vurabilecek bir kasırga olasılığı, bu sene yüzde 49'da fırlamış bulunuyor. Bilim adamlar bunun nedenini rüzgarın makaslama gücünün oldukça alçak ve Atlantik'in hala sıcak olmasına bağlıyor.

  Kasırgalar gücünün büyük bir bölümünü sıcak okyanuslar aracılığıyla kazanıyor. Bu sene Atlantik'in normalden 0.5 ile 1 santigrat derece daha sıcak olduğunu vurgulayan bilim adamları, kasırga sezonunun en az bir büyük kasırgayla beraber sona erme olasılığının oldukça yüksek olduğunu vurguluyor.

  Bilim adamları yaptıkları açıklamada Atlantik'teki sıcaklığın küresel ısınmayla bir ilgisi olmadığını da ekledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı