Gündem Haberleri

  Eker: Kuş gribinin yayılma hızı düştü

  A.A.
  22.01.2006 - 16:51 | Son Güncelleme:

  Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, kuş gribinde yayılma hızının düştüğünü belirterek, şu ana kadar 1 milyon 160 bin tavuğun itlaf edildiğini, 15 ilde 25 mihrakta çalışmaların yürütüldüğünü bildirdi.

  Eker, AKP İl Başkanları toplantısının yapıldığı Bilkent Oteli'nde gazetecilerin kuş gribine ilişkin sorularını yanıtladı.
  Eker, çalışmaları şüphelendikleri her bölgede sürdürdüklerini vurgulayarak, hastalığın kökünü kazıyıncaya kadar mücadeleyi sürdüreceklerini bildirdi.

  Resmi olmamakla birlikte Türkiye'nin çevresindeki ülkelerde de kuş gribine rastlandığı yönünde bilgiler geldiğini ifade eden Eker, İtalya'nın 13 milyon, Hollanda'nın 28 milyon, Belçika'nın 14 milyon kanatlıyı itlaf ettiğini söyledi. Eker, ABD, Çin, uzak Asya, Ukrayna ve Rusya gibi ülkelerde de kanatlıların itlaf edildiğini belirten Eker, “Biz şu ana kadar 1 milyon 160 bin tavuk itlaf ettik. 15 ilde 25 mihrakta çalışmalar yürütülüyor” dedi.

  “ENTEGRE TESİSLERDE BULGU YOK”

  Türkiye'deki entegre tesislerde herhangi bir bulguya rastlanmadığını kaydeden Eker, “Bu, Türkiye'nin sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik bir meselesidir. Devlet büyüklerinin bile bahçelerinde tavuk beslediği bir ülke burası” diye konuştu. Eker, “9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i mi kastediyorsunuz?” sorusuna, “Ben kimseyi kastetmedim” karşılığını verdi.

  “Siz tavuk ve yumurta yiyor musunuz?” sorusuna “Tavuk iyi pişirilirse ve bildik yerden alınırsa ben yerim” karşılığını veren Eker, “Televizyonların karşısında tavuk yer misiniz?” şeklindeki soru üzerine de “tavuğu mizansen olarak yiyemeyeceğini” söyledi.

  YURTTA KUŞ GRİBİ ÖNLEMLERİ: AKŞEHİR'DE 1200 KANATLI HAYVAN İTLAF EDİLDİ

   

  Bu arada yurdun çeşitli yerlerinde kuş gribine karşı önlemler alınıyor.

    

  Konya'nın Akşehir İlçesi'ne bağlı Reis Beldesi'nde bir tavukta kuş gribi virüsüne rastlanması üzerine beldede bulunan kanatlı hayvanların itlaf çalışmalarına başlandı. Reis Beldesi'nde Kemal Orhan, kendisine ait 4 tavuktan birinin aniden ölmesi üzerine durumu güvenlik güçlerine bildirdi. Jandarma ekipleri, ölü tavuğu incelemek üzere teslim aldı.

    

  Tavukta kuş gribi virüsünün tespit edilmesi üzerine belde karantina altına alındı. Beldeye giriş-çıkış yapan araçlar da dezenfekte edilmeye başlandı. Akşehir Tarım İlçe Müdürlüğü'ne bağlı özel giysili ekipler ise beldede bulunan bin 200 kanatlı hayvanı toplayıp itlaf etti.

   

  BOLU'DA 9 KAZ ÖLÜ BULUNDU

   

  Bolu'daki bir otele ait 9 kaz, ölü bulundu. Kuş gribinden şüphelenen otel yetkilileri, Tarım İl Müdürlüğü'ne haber verdiler. Ölü kazlar, poşetlere konularak Tarım İl Müdürlüğü'nde incelemeye alındı. Laboratuvarda yapılan inceleme sonrasında kazlarda kuş gribi hastalığına rastlanmadı. Her ihtimale karşı kazlardan alınan numuneler, kapsamlı inceleme için Ankara'ya gönderildi.

    

  Yetkililer, kazların, soğuk nedeniyle donarak ölmüş olabileceklerini bildirdiler.

    

  IĞDIR

    

  Iğdır Valiliği Kriz Merkezi'nden alınan bilgiye göre, kuş gribine karşı yapılan çalışmalar kapsamında, il genelinde toplam 170 bin 514 kanatlı hayvan itlaf edildi, 7 bin 490 kümes ve 14 bin 886 araç da dezenfekte edildi.

    

  İtlaf edilen kanatlı hayvanların sahiplerine bedellerinin ödenmesinin ise devam ettiği kaydedildi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı