GeriGündem Eker: Hububatta yüzde 10 üretim artışı bekliyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eker: Hububatta yüzde 10 üretim artışı bekliyoruz

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’nin tarımsal üretimi bugünkü gibi devam ederse tüm tarımsal ürünlerde artış beklediklerini ifade ederken, hububatta geçen yıla göre üretim artışı beklentisini yüzde 10 olarak açıkladı.

Eker, TÜSİAD’ın “Tarım ve Gıda; Gelişmeler, Politikalar ve Öneriler” raporu tanıtım toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye’de bu yıl bölgesel bir kuraklık beklediklerini söyleyen Eker, kuraklıktan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bu yıl olumsuz durun söz konusu olduğunu, şiddetli bir kuraklık beklediklerini ifade etti. Eker, “Sulanamayan alanlar kuraklıktan şu anda ciddi şekilde etkilendi. Mayıs ayında yağış gelirse, umut taşıyoruz. Su yıl, Türkiye’nin diğer yerleri şu an itibariyle iyi. İç Anadolu, Trakya, Marmara ve Ege iyi ve tarımsal ürünlerde önemli artış bekliyoruz” dedi.

Eker, geçen yıla göre hububatta yüzde 10 üretim artışı beklediklerini vurgularken, Türkiye’nin tarımsal üretimi bugünkü gibi devam ederse ürünlerin tamamında artış beklediklerini kaydetti.

GÜNEY DOĞU’YA YARDIM HASAT DÖNEMİNDEN SONRA

Eker, 15 Mayıs’tan itibaren Güneydoğu Anadolu’da arpa, mercimek gibi ürünlerde hasat döneminin başlayacağını ve çıkacak ürüne göre üreticilere imkanlar ölçüsünde belirli bir yardım yapılacağını söyledi. Eker, bu yardımın hasat ortaya çıktıktan sonra üreticinin üretim faaliyetini sürdürebilmesi amacıyla yapılacağına işaret etti.

ET ÜRETİMİNDE SIKINTI YOK


Eker, et üretiminde sıkıntı yaşandığına ilişkin soruyu yanıtlarken, Türkiye’nin belirli bir hayvan potansiyeli bulunduğunu, şu an itibariyle ette herhangi bir sıkıntının olmadığını, besi hayvancılığında da sorun yaşanmadığını bildirdi.

Şeker tüketimine ilişkin bir soru üzerine Eker, Türkiye’nin 1.8 milyon ton şeker pancarına sahip olduğunu, 350 bin ton da nişasta bazlı şeker tüketimi olduğuna dikkat çekerek, “Kotamız ise 2 milyon 450 bin ton. Fabrikalarımızda da şu anda 800 bin ton şeker stokumuz var. Şekerde de yaşadığını sorun yok” diye konuştu.

Bakan Eker, pirinç ithalatına yönelik soruyu yanıtlarken de, Türkiye’nin Mısır’dan ithalat yapmak amacıyla mutabakata varıldığını ve ihtiyaca göre ithalatın gerçekleştirileceğini vurgularken, Türkiye’nin pirinç stokunun yeterli düzeyde olduğuna işaret etti.

Eker, Avrupa’ya beyaz et ihracatına ilişkin ise, Türkiye’nin AB standartlarında beyaz et üretimi yaptığını, burada sağlık açısından herhangi bir sorunun bulunmadığını kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle