Gündem Haberleri

  Eker: Çiftçinin borçlarını bir kısmını sildik, kalanını yeniden yapılandırdık

  Hürriyet Haber
  29.01.2006 - 18:24 | Son Güncelleme:

  Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, çiftçilerin, AK Parti iktidarından önce Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine 2 katrilyon 700 trilyon lira borçlandığını, bu borçların bir kısmını sildiklerini kalanı ise yeniden yapılandırdıklarını söyledi.

  Partisinin Diyarbakır'ın Bismil İlçesi 2. Olağan Kongresi'ne katılan Bakan Eker, burada yaptığı konuşmada, siyasi partilerin demokratik rejimin vazgeçilmez unsurları olduğunu ve kongrelerin de demokrasinin şölenleri olduğunu belirtti.
  AK Parti'nin tüm ilk kongreleri gibi Bismil'deki ilk olağan kongresini de hatırladığını ifade eden Bakan Eker, “O kongreyi küçük bir salonda yapmıştık. O salon da hıncahınç doluydu. Ama artık biz Bismil AK Parti teşkilatı büyük salonlara da sığmıyoruz. Bundan sonraki kongrelerimizi inşallah büyük spor salonlarında yapacağız. Bu demektir ki AK Parti bu bölgede milletimizin umudu olmuştur ve bu umut gittikçe çığ gibi büyümektedir” dedi.
  Türkiye'nin 2001-2002 yıllarında, krizlerin krizleri kovaladığı ve her gün işyerlerinin battığı, tarihinin en sıkıntılı günlerini yaşadığını belirten Eker, şunları söyledi:
  “Biz iktidara gelince ne oldu. Ekonomi düzeldi, enflasyon düştü. Türkiye'nin milli geliri, AK Parti iktidarından önce 181 milyar dolardı. Bu kişi başına 2 bin 600 dolara tekabül ediyordu. Bugün ise milli gelir 300 milyar doları aşmıştır ve fert başına milli gelirimiz 5 bin dolara yükselmiştir. Bu önemli bir göstergedir. Yani Türkiye milli gelirini artırmıştır. Türkiye 2001 yılında yüzde 9.5 küçüldü. 2004 yılında ise yüzde 9.9 büyüdü. İktidarımızdan önce kamunun net borç stoku milli gelirin yüzde 90 düzeyindeydi. Şimdi ise bu oran yüzde 57'ye düşmüştür.” İktidara geldiklerinde 211 bin çiftçinin haciz altında olduğunu, Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri'ne yüksek faizle borçlanan 765 bin üreticinin bu borcu ödeyemez duruma geldiğini kaydeden Eker, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Bu borcun oranı 2 katrilyon 700 trilyon liraydı. Bunu ödeyemiyorlardı, çünkü yaşanan ekonomik krizlerle faizler yükselmişti. Herkes bunun altında kalmıştı. AK Parti iktidara geldiğinde bu paranın 1.5 katrilyon lirası silindi. Geri kalanı da çiftçilerin ödeyebilecekleri şekilde yapılandırıldı.”
  İktidarları döneminde ayrıca fikir hürriyeti alanında büyük gelişmeler kaydettiklerini ifade eden Eker, şöyle dedi:
  “İnsanlar dillerini rahatlıkla konuşacak hale geldi. Artık radyolardan ve televizyonlardan insanlar dillerini konuşabilir hale geldi. Bu çok önemli bir demokratikleşme ve sivilleşme adımıdır. Fikir hürriyeti bugün Türkiye'de giderek artan, gelişen konumdadır. Bunlar da AK Parti'nin yaptığı reformlar sayesinde olmuştur.”

  -YÜZDE 7.6 ENFLASYON -

  Türkiye'de 40 yaşın altındaki insanların enflasyonsuz bir ortamı hatırlayamadığını dile getiren Bakan Eker, şöyle konuştu:
  “Çünkü Türkiye 38 senedir yüksek enflasyonla yönetildi. Enflasyon fakirin düşmanıdır. Fakirliği besler daha çok insanı fakir yapar. Fakirden alır zengine verir. Çoğunluktan alır azınlığa verir. Enflasyon böyle bir şeydir. İlk defa bizim dönemimizde Türkiye yüzde 7.6 enflasyon seviyesine düştü. Bu da 38 yıldır ilk kez olan bir durumdur. Bunlar unutuluyor, insanlar zannediyor ki her zaman böyleydi. Hayır böyle değildi.”

  -“CAZİBE SULAMASI” -

  Bölgede çiftçilerin elektrik enerjisi kullanarak sulama yaptığını ve bunun çok masraflı olduğunu ifade eden Eker, Kralkızı Barajı'ndan sağlayacakları suyla kanallarla Batman'a kadar “cazibe sulaması” imkanı sağlamak istediklerini söyledi.
  Kanallarla Çınar ve Bismil'den Batman'a kadar yüzbinlerce hektar alanda sulama imkanı sağlayacak proje için finansman bulma çabasında olduklarını söyleyen Bakan Eker, “Bunlar olduğu zaman bu bölge tarımda Çukurova'yı da başka yerleri de sollayıp geçecektir” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı