GeriGündem Ek kaynak yasa teklifi Salı günü görüşülecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ek kaynak yasa teklifi Salı günü görüşülecek

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşmeleri başlayan, belediyelere ek kaynak aktarımını öngören yasa teklifinin görüşmeleri haftaya kaldığı yerden devam edecek. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, belediyeler ve il özel idarelerine genel bütçe vergi gelirleri tahsilatı toplamı üzerinden pay verilmesini öngören teklifteki düzenlemelerin, halka hiç bir şekilde ek külfet getirmeyeceğini söyledi.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda, “Belediye ve İl Özel idareler Kanunu’nda Değişiklik” öngören AKP Grup Başkanvekili Nihat Ergün’ün imzasını taşıyan yasa teklifinin görüşmeleri haftaya devam edecek.

Öğleden önceki görüşmeleri, “Telekulak” tartışmalarıyla başlayan toplantı, öğleden sonraki görüşmeleri sakin geçti.

Komisyona Hükümet adına katılan İçişleri Bakanı Atalay, da daha önce kanun tasarısı ile getirilen konunun, şimdi teklif olarak yeniden düzenlendiğini belirtti. Mahalli idarelerin imkanlarını artırmak için çabaladıklarını belirten Atalay, demokratik ve ekonomik kalkınma ile yerel yönetimlerin gelişmişliğinin paralel olması gerektiğini bildirdi. Bakan Atalay, yerel yönetimlerin genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden aldıkları payıniktidarlarında her yıl artırıldığını söyledi. Atalay, bu payın, 2002'de 4 milyar 746 milyon YTL, 2003'te 5 milyar 361 milyon YTL, 2004'te 7 milyar 941 bin YTL, 2005'te ve 2006'da 10'ar milyar YTL, 2007'de 13 milyar YTL olarak ödendiğini kaydetti.

Yerel yönetimlere ve il özel idarelerine 2008'de ödenecek rakamı 17 milyar YTL'ye çıkararak geçen yıla göre 4 milyar YTL'lik bir artış yapmayı öngördüklerini ifade etti.

AYIRIM YAPMADIK

AKP İktidarları döneminde hiç bir belediyeye ayırım yapmadıklarını savunan Atalay, geçmişte ise iktidar partisinden olan belediyelere daha fazla pay aktarıldığını öne sürdü.

Atalay, belediyelerin borçları yüzünden iş yapamaz duruma gelmemeleri için, gelirlerinden yüzde 40'dan fazla kesinti yapılamayacağının bu teklifte düzenlendiğini söyleyerek, belediyelerin hizmetlerinin aksamaması için yazın gelirlerinden hiç kesinti yapılmayacağını da kaydetti.

Teklif sahibi AKP Grup Başkanvekili Nihat Ergün de, son 5 yılda yaptıkları değişikliklerle yerel yönetimlere daha çok sorumluluk verdiklerini söyledi.

Mevcut yasalarla bu sorumluluğun yerine getirilmeyeceğinin görülmesi üzerine bu teklifi hazırladıklarını belirten Ergün, mahalli nitelikteki kamu hizmetlerinin artışının, yerel yönetimlerin yeni kaynaklara ihtiyaç duymasına neden olduğunu kaydetti.

Ergün, teklifle, yerel yönetimlerin merkezi bütçeden aldıkları payların yeniden düzenlendiğini ifade etti.

KOCAELİ YASASI

CHP Malatya Millevkili Mevlüt Aslanoğlu da, getirilen yasa teklifini eleştirerek, teklifi hazırlayan AKP Kocaeli Milletvekili Nihat Ergün’ün, “Kocaeli Yasası” hazırladığını ileri sürdü. Aslanoğlu, söz onusu yasa teklifinin geri çekilmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.

CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi de, hazırlanan teklifin aceleye getirildiğini söyledi.

Teklifin birinci maddesi kabul edilirken, 2 madde üzerinde görüşmeler 3 Haziran Salı günü görüşmelere kaldığı yerden devam edilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle