Gündem Haberleri

  ‘Ek ders ücreti’ yeniden düzenleniyor

  Hürriyet Haber
  01.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Öğretmenlerin haklı tepkileri sonuç verdi. Ek ders ücretlerini belirleyen kararname silbaştan değiştiriliyor.

  Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlere, ‘ek ders ücreti müjdesi’ vermeye hazırlanıyor.

  12 Ocak 1999'da Resmi Gazete'de yayımlandığı zaman eğitimde deprem yaratan Ek Ders Ücretleri Kararnamesi'nde, tepkilere yol açan düzenlemeler, sil baştan değiştirildi. Maliye Bakanlığı ve Sayıştay süzgecinden de geçen yeni düzenlemeler ile ek ders ücreti ödenmesine konulan sınırlamalar kaldırıldı. Başta mesleki ve teknik eğitim kurumlarında görevli öğretmenler olmak üzere diğer ilk ve ortaöğretim kurumlarındaki öğretmenler için önemli değişiklikler yapıldı.

  Ek Ders Ücretleri Kararnamesi'nde yapılan değişikliklere göre, öğretmenlere verilen yeni haklar şöyle:

  Ders dışı hazırlık ve planlama görevi karşılığı verilen ek ders ücreti ödenmesinde, artık aylık karşılığı ders görevi saatlerini doldurma koşulu aranmayacak.

  Anaokulları ile kız teknik öğretim okul ve kurumları bünyesindeki uygulama sınıflarında görevli öğretmenlere haftalık 12 saat yerine 24 saat ek ders ücreti ödenecek.

  İşletmelerde uygulama eğitimini izleyen öğretmenlere ödenecek haftalık ek ders ücretleri 8 saat ile sınırlanmayacak. İşletmelerde meslek eğitimi karşılığı ek ders görevi saatleri, çıraklık eğitim merkezlerinde 18-24, diğer okul ve kurumlarda ise 16-24 saat olarak ödenecek.

  Kitap inceleme, ders araç ve gereci hazırlamakla görevlendirilen öğretmenlere, okullarında alabilecekleri miktarda ek ders ücreti ödenecek.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı