Gündem Haberleri

  Einstein’ın kurduğu akademiye Türk üye

  Birsel SANCAR / İSTANBUL
  10.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünya Bilim ve Sanat Akademisi üyeliğine seçilen ilk Türk olan Prof. Zehra Neşe Kavak, "Hayatın her alanında engeller var ama kadınların önünde daha fazla engel var" dedi. İstanbul’daki üniversitelerde profesör unvanlı sadece üç kadın doğumcu olduğunu belirten Prof. Kavak, bunun üzücü olduğunu söyledi.

  FİZİKÇİ Albert Einstein ve atom bombasının yapımında çalışan Robert Oppenheimer’ın kurucuları arasında bulunduğu Dünya Bilim ve Sanat Akademisi üyeliğine ilk defa bir Türk seçildi. Dünya Bilim ve Sanat Akademisi üyeliğine Prof. Dr. Ivo Slauss ve Prof. Dr. Walter Anderson tarafından önerilen Prof. Zehra Neşe Kavak, yaptığı bilimsel yayınlar, katıldığı uluslararası toplantılar ve Türkiye bilim dünyasındaki saygınlığı nedeniyle üyeliğe kabul edildi. Tüm dünyadan siyaset, bilim ve sanat alanında saygınlığı kabul görmüş 500 üyenin arasında yer alan Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak, 46 yıllık tarihinde Dünya Bilim ve Sanat Akademisi’ne kabul edilen tek Türk. Daha önce de Dünya Perinatoloji Derneği Yönetim Kurulu’na seçilen Prof. Zehra Neşe Kavak, aynı zamanda derneğin sekreterliğine atanmıştı. Dernekteki 23 erkek yönetim kurulu üyesiyle çalışan tek kadın üye olan Prof. Kavak, "Hálá benim dışımda kadın yönetim kurulu üyesi yok. Bu görev benim adıma gurur verici. Ama kadınlar dünyanın neresinde olursa olsun erkek tekeline karşı ayakta kalma mücadelesi veriyor" dedi.

  İstanbul’da kadın doğum alanında üniversitelerde profesör unvanı taşıyan sadece üç akademisyen bulunduğuna değinen Prof. Kavak, "Prof. Vildan Ocak, Prof. Önay Yalçın ve benden başka bu alanda çalışan profesörlüğe yükselebilmiş akademisyen yok. Bu üzücü bir durum" diye konuştu. Çetin Altan’ın "Türklerde düello geleneği yoktur, pusu kurma geleneği vardır" sözünü anımsatan Prof. Kavak şunları söyledi: "Hayatın her alanında engeller var, ancak kadınların önünde daha fazla engel var. Bir de başarılıysanız cezalandırılacağınızı da bilmeniz gerekiyor. Çünkü pusu kuran, çelme takan çok oluyor. Oysa kadınlar her alanda ülkemizi başarıyla temsil edecek bilgiye, donanıma sahip."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı