Gündem Haberleri

  Ehud Barak istifa ediyor

  Hürriyet Haber
  09.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsrail Başbakanı Ehud Barak, istifa kararıyla birlikte yeniden güvenoyu arıyor.

  Ehud Barak, Kudüs’deki bürosunda yaptığı ve televizyondan yayınlanan açıklamasında, ülkenin içinde bulunduğu olağanüstü durumda şiddetin azalmasına ve barış müzakereleri şansının ilerletilmesine ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekerek, “İsrail halkının güvenini yeniden istemeye karar verdim“ dedi.

  Başbakanlık görevinden istifa etme kararını ailesine danışarak aldığını belirten Barak, ülkenin içinde bulunduğu nazik dönemde, hem parlamento hem de başbakanlık için tam bir genel seçimlere gidilmesini önlemek istediğini kaydetti.

  İsrail Devlet Başkanı’na yarın sabah resmen istifasını sunacak olan Barak, 60 gün içinde başbakanlık için özel seçime gideceklerini kaydetti.

  Genel seçim değil, özel bir seçim yapılması çağrısında bulunan Barak, ülkeyi gereksiz bir seçime sürüklemek için bir ihtiyaç görmediğini söyledi. Barak, eğer parlamento (Knesset) kendisini feshederse, parlamento ve başbakanlık için uygun bir tarihin bulunabileceğini kaydetti.

  Barak, ayrıca Filistinlilerle müzakerelerin yeniden başlamasının yollarını araştıracağını, ancak bunun için söz veremeyeceğini açıkladı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı