Gündem Haberleri

  Ego'nun hurda satımında yolsuzluk iddiası

  Hürriyet Haber
  13.10.2005 - 15:51 | Son Güncelleme:

  CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü'nün hurda malzeme işinde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla ilgili sorumlular hakkında, İçişleri Bakanlığı'nca neden soruşturma izni verilmediğini sordu.

  Kart, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, EGO'nun hurda malzeme satımı işine ilişkin 2001-2003 tarihleri arasındaki işlemlerde 418 milyar liralık “yolsuzluk yapıldığı” konusunda İçişleri Bakanlığı'nın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkanvekili Cengiz Ocakçı ve EGO Genel Müdürü İhsan Fincan hakkında ”soruşturma izni” vermediğini, bu karara yaptığı itirazın Danıştay'da kabul edildiğini ifade etti.

  Danıştay 1. Dairesi'nin kararının ardından İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'nca yapılan ön inceleme sonunda, “kamu zararı bulunmadığı” gerekçesiyle soruşturma izni verilmediğini ifade eden Kart, “kamu vicdanını rencide etmek pahasına böyle bir işlemin nasıl tesis edildiğini” öğrenmek istedi.

  Kart, önergesinde şu sorulara yer verdi: “Yargılamaya muhtaç bir olayın varlığı açıklık kazanmış olmasına rağmen, hangi takdiri yetki ve hukuk anlayışıyla bu süreç engellenebilmektedir? Görevin kötüye kullanıldığı ve kamu zararının varlığı yolunda böylesine somut ve tutarlı belgeler ortadayken soruşturma izni verilmemiş olması, bundan sonra benzer usulsüzlük ve yolsuzlukların himaye edileceği anlamına gelmez mi? Böyle bir uygulama, aynı zamanda yargı kararının da uygulanmaması ve görevin kötüye kullanılması anlamına gelmez mi?”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı