GeriGündem EGM 8 bin bekçi alımıyla ilgili başvuru tarihi ve şartlar belli oldu mu?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

EGM 8 bin bekçi alımıyla ilgili başvuru tarihi ve şartlar belli oldu mu?

EGM 8 bin bekçi alımıyla ilgili başvuru tarihi ve şartlar belli oldu mu?

Geçtiğimiz dönemde binlerce kişinin mülakata girdiği ve 2018 yılı itibariyle göreve başladığı çarşı ve mahalle bekçisi alımında yeni ilan için geri sayım başladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun duyurduğu 8 bin bekçi alımı için başvuru şartları ve tarihi, vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Peki, bekçi alımı başvurusu ne zaman yapılacak? İşte, adayların merak ettiği konu hakkında bazı bilgiler

2019'da Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yapılacak bekçi alımlarının ilk etabı için beklenen açıklama geçtiğimiz günlerde Süleyman Soylu'dan gelmişti. Gözler şimdi bekçi alımına dair ön başvuruların başlayacağı tarihlerde. Peki, 8 bin bekçi alımı başvuruları ne zaman başlayacak?

Çarşı ve mahallelerde halkın can ve mal güvenliğini sağlamada kolluk kuvvetlerine yardımcı olmaları amacıyla görevlendirilen bekçilerin istihdamına 2019 yılında da devam edilecek. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, mart ayında 8 bin bekçi alımı için ilana çıkacaklarını açıkladı.

Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmasında önleyici polislik alanını boş bırakmamak gerektiğine işaret ederek, bu mantıkla bekçilik uygulamasını tekrar canlandırma yoluna gittiklerini anlattı. Devletin güvenlik unsurunu görünür kılmak, bu sayede suçluya alan bırakmamak istediklerini vurgulayan Soylu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarından bugüne kadar, yani 2016 yılından itibaren toplam 9 bin 444 yeni bekçimiz göreve başladı. Öncekilerle beraber hali hazırda 11 bin 382 bekçimiz görev başındadır. Halihazırda 8 bin 670 bekçimizin de atamaları yapıldı, egitimleri önümüzdeki hafta sonuna kadar tamamlanıp göreve başlayacaklar. Bin 620 arkadaşımızın da sağlık raporu ve güvenlik soruşturma süreçleri devam etmektedir. Yani neredeyse rakam toplam 10 bin 300'e varmıştır. 10 bin 300 arkadaşımız bu ayın sonu itibarıyla görevlerine Türkiye'nin bütün vilayetlerinde başlayacaklardır. Ama bununla da yetinmiyoruz, mart ayı başında 8 bin bekçi alımı için de yeniden ilana çıkıyoruz. Netice aldık mı, evet. Ankara'da 2017 yılındaki günlük evden hırsızlık sayısı 30'du, 2018 yılında bu sayı 10'a düştü. Üçte bir oranında azalttık. Ankara'daki günlük evden hırsızlık sayısı ise yüzde 67 azaldı. Aynı şekilde İstanbul'da günlük ortalama evden hırsızlık 2017'de 78 idi, 2018'de 54'e düştü. İzmir aynı şekilde 19'dan 8'e düştü. Genel olarak mal varlığına karşı işlenen suçlarda 2017 yılına göre 2018'de yüzde 14,2 azalış, aydınlatma oranlarında ise yüzde 6,5 bir artış yaşandığını gözlemleyebiliyoruz."

TARİH BELLİ OLDU MU?

8 bin bekçi alımının mart ayında yapılacağının duyurulmasının ardından herhangi bir kesin tarih açıklaması gelmedi. Söz konusu istihdam hakkında, önümüzdeki günlerde gelişme olabileceği tahmin ediliyor. Konuya dair detaylar belli oldukça haberimizden yer vereceğiz.

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle