Gündem Haberleri

  Eğlence dünyasında gürültülü tartışma

  Hürriyet Haber
  06.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın emriyle Pasha, Havana, Bahane, ST, Qubanas, Onyx Bar ve Dalmaz Garden gibi sosyetenin uğrak yeri olan eğlence yerlerine gerçekleştirilen baskınla başlayan yeni uygulama tartışma yarattı.

  İstanbul'un ünlü eğlence mekanları İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın ablukası altında. Bar ve disko sahipleri arasında bir süredir boy gösteren ‘‘Tantan korkusu’’ gerçeğe dönüştü. Geçtiğimiz hafta boyunca bar ve disko sahiplerine göz açtırmayan İstanbul polisi, başta Boğaz'dakiler olmak üzere bütün mekanları saat 01:00'de kuşatarak önce ses kapattırdı, sonra da boşalttırdı.

  İddiaya göre Sadettin Tantan, yaklaşık on gün önce İstanbul Valisi Erol Çakır ve Emniyet Müdürü Hasan Özdemir'e gizli bir genelge göndererek ruhsat izni ne olursa olsun bütün barların 01:00'de müziği kapatmasını ve bu kurala uymayanlar hakkında da tutanak düzenlenmesini istedi. Bar ve disko sahipleri yeni uygulamanın bu genelgeye dayanılarak gerçekleştirildiğini söylerken Emniyet yetkilileri böyle bir genelge olmadığını, 2872 ve 2559 sayılı kanunlara dayanarak gürültünün engellenmesi için işlem yaptıklarını belirtti.

  Beşiktaş Emniyet Müdürlüğü'nden bir yetkili ise özellikle Beşiktaş'ta kapanış saatlerinin farklı olduğunu belirterek şunları söyledi: ‘‘02:00'de ya da 04:00'te kapanan yer olduğu gibi sabaha kadar açık yerler de var. Havana, Dalmaz, Pasha ve Zihni gibi. Sabaha kadar açık olma izinleri de olsa gürültüyü belli bir noktaya çekmeye çalışıyoruz. 2872 sayılı Çevre Kanunu, kişilerin huzurunu bozacak şekilde gürültü yapılamaz, diyor. Yine 2559 Sayılı yasanın 14. maddesi, şehir ve kasabalarda mesken içinde ya da dışında, halkın rahat ve huzurunu bozanlar polisçe men olunur, deniyor. Sadece yasayı uyguluyoruz’’.

  Kontrollere cumartesi günü başladıklarını belirten yetkili, bar sahipleriyle yaşadıklarını ise, şöyle anlattı: ‘‘Saat 01:00'den sonra gürültüyü belli bir noktaya çekin dedik. Bir kısmı uydu, bir kısmı uymadı. Kimseyi dışarı çıkarmadık ya da müşterilerin içeri girmesini engellemedik. Ama tutanak tuttuk. Müşteriyle hiçbir işimiz olmadı. Havana'da yaşanan olayda ise müziği kısın dedikten sonra çıkarken ses tekrar aynı volumle açıldı. Uyarılarımıza diklenmeyle cevap verilince gözaltı olayı yaşandı. Bir ay içinde 40 yeri kapattık. Bu yasa zaten uygulanıyordu’’.

  Havana Bar'ın sahiplerinden Levent Büyükuğur ise sesle ilgili uyarı almadıklarını Emniyet görevlilerinin ‘‘kapatın’’ emriyle karşılaştıklarını söyledi.

  Bu arada İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın emriyle lüks gece kulüpleri ve eğlence yerlerine gürültü kirliliğini önlemek amacıyla düzenlenen denetlemelerin sürdürüleceği öğrenildi. Pasha, Havana, Bahane, ST, Qubanas, Onyx Bar ve Dalmaz Garden gibi sosyetenin uğrak yeri olan eğlence yerlerine gerçekleştirilen baskınla başlayan yeni uygulamayla amacın vatandaşların huzur ve güvenliğini sağlamak olduğu belirtildi.

  Bu nedenle İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, ilçelerden sorumlu emniyet müdürleri ve tüm ilçe emniyet müdürlerini olağanüstü toplantıya çağırarak eğlence merkezlerinin neden olduğu gürültü kirliliğinin önüne geçilmesini istedi. İstanbul Valiliği'nin eğlence yerlerine, hafta içi saat 24.00, hafta sonları saat ise 01.00’e kadar müzik yayını yapmaları için izin verdiğini belirten Hasan Özdemir, bu sınırlara uymayan yerler hakkında yasal işlem yapılacağını söyledi. Özdemir, toplantıda tüm polislerin vatandaşlara daha iyi davranmaları yönünde de talimatlar verdi.

  LEVENT BÜYÜKUĞUR

  Ara yol bulalım

  Havana'nın ortaklarından Levent Büyükuğur sorularımızı şöyle cevapladı:

  Nasıl karşıladınız son uygulamayı?

  - Genelde böyle birşeye alışık olmadığımız için hazırlıksız yakalandık. Oysa yaz için yatırım yapmıştık. ‘‘Sesi azaltın’’ uyarısı yerine direkt ‘‘kapatın’’ talimatı gelince şaşırdık. Yine de uyguladık, ama böyle gider mi bilmiyorum. Çünkü acayip tepki aldık. İnsanlar isyan etti. Çok kaliteli yabancı müşterilerimiz var. Hem turizmde kriz var, bunu aşalım diyoruz, hem de turistlerin geldiği böyle mekanlara baskın şeklinde giriyoruz. İkincisi yerli müşterimizin dışarı çıkma saati, senelerdir 24.00'ten sonradır. Yazın, hafta arası, hafta sonu değişmiyor, aynı yoğunlukta gidiyor. Hem biz Akdenizliyiz, sabahlara kadar oturmayı severiz.

  Nasıl bildirdiler?

  - Önce valilikten bir yazı geldi. Hafta içi 24.00'te, hafta sonu 01.00'de müziği kapatın, diye. Sonra da polis kontrolü oldu. Ama cuma akşamı çok kötüydü. İçeride 300 yabancı turist vardı, ayrıca kulüp çok doluydu. Polis içeri girdi, direkt DJ kabinine gidip sesi kestirdi. Bu arada ortağım Emre ve DJ sabaha kadar karakolda tutuldu.

  Genelgeden önce çevreden tepki alıyor muydunuz?

  - Alıyorduk, telefonlar, şikayetler... Haklılar aslında, rahatsız ediyoruz, biz de ses konusunda duyarlı davranmak istiyoruz, ama söylenen saat çok erken. Yalı sahipleri zaten yalılarının keyfini yılın 12 ayı yaşıyor, oralarda oturmayan bunca insana da iki ay tahammül göstersinler, onlar da bu keyfi yaşasın.

  Ne yapmayı düşünüyorsunuz?

  - Kulüp sahipleri biraraya gelip, bu işi tatlılıkla nasıl çözerize bakmak. Ses tamamen kesilmesin ama bir ara yol bulalım.

  BAR SAHİPLERİ NE DİYOR

  Serdar Ortaç sahneden indirildi

  Cumartesi gününden beri barların polis tarafından kuşatıldığını öne süren bir bar sahibi, şu iddialarda bulundu: ‘‘01:00'den itibaren müzik kapattırıldı. İznimiz olmasına rağmen müşteriler 'Biraz sonra kapatılacak' diyerek içeri aldırılmadı. Turistler dahil bütün müşteriler bu durumdan çok rahatsız oldular. Dedikodulu Meyhane'de Serdar Ortaç, insanların gözü önünde kolundan tutup aşağı indirildi. Ruhsatımızı gösterdiğimizde de izin ne olursa olsun saat 01:00'de müziğin kapatılacağı söyleniyor. Ayrıca denetimin Sarıyer civarında uygulanmadığını duyduk’’.

  Bibita Bar'ın sahibi Gülay Özen ise şunları söyledi: ‘‘Bibita Bar'ı iki gün önce açtık, şu ana kadar iki kez tutanak yedik. İznimiz gece 02:00'ye kadar olmasına rağmen 01:00'de müziği kapatıyoruz. Daha önce de İstanbul Emniyeti ile bu tip ortak uygulamalar olurdu. Durum bize tebliğ edilir, toplantıya çağrılırdık. Bombalama olaylarının artması üzerine de alınacak tedbirlere ilişkin benzer bir toplantı yapmıştık. Bu kez önceden hiç uyarılmadık. Müşterilerimiz yemekten sonra eğlenmeye geliyor. Dolayısıyla saat 23:00'te bara gelmesi mümkün değil. Müşterimizi bu saatlere alıştırmamız için bir süre verilebilirdi.’’

  Pasha'nın halkla ilişkiler departmanı ise yeni uygulama konusunda şu açıklamayı yaptı: ‘‘Çevreye rahatsızlık verilmemesi konusunda alınan bütün kararları saygıyla karşılıyoruz, bütün talimatlara da uyuyoruz. Kapanış saati uygulamasını destekliyoruz diyemeyeceğiz. Turizm ve Türkiye imajı açısından, kişisel hürriyetler açısından daha makul bir saat olması gerekir.’’

  Bence doğru karar!

  Demode'nin sahibi Celal Çapa ise kararı alkışlayan işletme sahiplerinden: ‘‘İşletmemde zaten müzik saat 01.00'de kapanıyordu, çok ciddi olarak etkilenmiyorum. Bence doğru bir karar. Bu konu yıllardır sürümcemede kalmıştı. Her ne kadar bu işten hepimiz zarar göreceksek de çevreyi düşünerek bazı yaptırımlara katlanmak zorundayız. Onun için bu kararından dolayı başta İçişleri Bakanı Tantan olmak üzere İstanbul'daki emniyet görevlilerini kutlamak gerekir.

  Uğrayacağımız zararlara gelince, herkes zarara girerse kimse zarara girmiş sayılmaz. Bu zaten vardı, yeni bir kanun çıkmadı, varolan bir genelge uygulanmaya başladı. Erken kapama yok zaten, örfi idare yok. Sesi kısacaksınız, kapatacaksınız diyorlar. Ayrı bir konu, karıştırmayalım.’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı