Gündem Haberleri

  Eğitimli başörtülü de rahatsız

  Şükrü KÜÇÜKŞAHİN / ANKARA
  24.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gezi göstericilerinin siyasete yön vereceğini belirterek, “Birbirinden farklı siyasal anlayışlar, görüşler ‘özgürlük ve demokrasi’ dedi.

  Namaz kılan da, türbanlı da, başı açık da oradaydı. Eğitimli başörtülü kadınımız, kızımız da rahatsız” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, dün Hürriyet’e şunları söyledi:

  ERDOĞAN GERÇEĞİNE DÖNÜYOR

  Erdoğan gerçeğine dönüyor, bunu da bütün dünya görüyor, ‘Değişmedim’ demesi de açık seçik bir durum. Bugüne kadar hep takiye yaptığını ortaya koymuş oldu. Dün kendisini alkışlayan dış siyasi çevreler, bugün eleştiri bombardımanı yapıyor. Çünkü artık o çevreler bu mücadeleyi AKP-CHP çekişmesi olarak görmüyor, AKP’nin halka baskı uyguladığı için halkın sokağa döküldüğünü anladı. Avrupa, sokağa çıkanların demokrat olduğuna inanmakta, Başbakan’a gerçek yüzüyle bakmakta. Bu algı derinleşerek devam edecektir.

  BU TÜR AYRIMLAR BİTTİ

  Bu gösteriler bize çok şeyi anlattı. Eğitimli başörtülü kadınımız, kızımız da rahatsız. Onların öncüleri Taksim’de. Onlar da özgürce yaşamak istiyorlar. Başı açık kadınlarımız, kızlarımızla aynı alanda aynı hedefe kilitlenmeleri görülmesi gereken bir durumdur. Türkiye’de artık bu tür ayrımlar bitti. Erdoğan’ın eski söyleme sarılması da bunun göstergesi, bu ayrımın bitmesini istemiyor. Bakın üniversitelerde sorun yok, Erdoğan varmış gibi davranıyor. Mitingler yoluyla bunu ayakta tutmaya çalışıyor. İnançlar üzerinden çıkış yolu arıyor. İnançlara saygılı olmayan bir Erdoğan görüyoruz. Çünkü insanların inançlarını istismar ederek kendi koltuğunu korumaya çalışmaktadır. Yurttaşın en temiz duygularını kendi kişisel çıkarları için acımasızca kullanıyor. CHP inanç üzerinden hiç siyaset yapmadı. Üniversitelerde sorunun bitmesinde bunu gördük. O sorunun bitmesinde CHP’nin katkısı olmuştur. Herkes rahatlıkla okuluna gidiyor. Başbakan bunu niye bu istismar ediyor?

  ONLAR HALK DEĞİL Mİ

  4 yurttaşımız hayatını kaybetti, 7 bini aşkın yaralı var, gözü çıkmış ve ağır yara almış insanlarımız var. Bunu görmeyen bir Başbakan var. Aksine önceki akşam halka açık meydanı, halk işgal etmiş diye üzerine su sıkılıyor, TOMA yollanıyor. Onlar halk değil mi? Kimseye saldırılmamış, hayatını kaybedenleri anmak istiyorlar. Orada saatlerce kalsalar ne olacak, dağılacakları ortada.

  GEZİ PARKI’NA OTAĞ KURSUN

  Oraya halkı bırakmıyorlar, ama Gezi Parkı polis işgali altında. Neden adını Gezi Parkı koydular ki vatandaşın değil devletin gezdiği bir park oldu. Oraya Erdoğan’ın otağını kursunlar, belki öyle tatmin olur.

  SİYASETE YÖN VERECEKLER

  Göstericileri şu ya da bu yönde yönlendirmemiz olamaz, onlar Türkiye’nin aydınlık yüzleri. Demokratik taleplerin dünyaya yansımasına ön ayak oldular. Özgürlük haykırdılar ve bütün dünya duydu. Türkiye’ye itibar kazandırdılar. Sonuçta, onların taleplerini yerine getirecek olan siyasi otoritedir, yani ülkeyi yönetenlerdir. Ülkeyi yönetenler onlara müdahale ediyor özgürlüğü kısıtlıyorsa, yaşamlarına karışıyorsa, o siyasal iktidara karşı tavır takınmaları son derece doğal. Düşünmeleri gereken şey ise şudur: Kendi düşüncelerini hangi siyasi parti destekliyorsa, o yapıların yanında, içinde yer almaları gerekiyor. Çünkü siyasete katılmaları en doğal hakları. Ben bu kitlenin siyasete de yön vereceğine yürekten inanıyorum. 31 Mayıs demokrasi tarihi için önemli bir gündür. Birbirinden farklı siyasal anlayışlar, görüşler ortak bir söylem geliştirdi, özgürlük ve demokrasi dedi. Toplumun her kesimi oradaydı. Bu yapının ve bu algının güçlendirilmesi lazım. Bu toplumun barış ve huzura ihtiyacı var.

  Açığa çıkarmak görevi

  ‘KABATAŞ İskelesi’nde 70-100 kadar belden yukarı çıplak bir kalabalık, kucağında 6 aylık bebeği olan başörtülü bir anneye saldırdı’ diyorlar. İnsaf, Kabataş İskelesi her an binlerce insanın geçtiği yer, nasıl kimse görmez? Neden bu konuda hiçbir görüntü yok? Bunu yapanları bulması gereken kendisinin başında olduğu hükümettir.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı