Gündem Haberleri

  Eğitime sayısal yatırım

  Aslı Yurtseven ayurtseven@hurriyet.com.tr
  11.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Intel, "Intel World Ahead" programının Türkiye ayağını hayata geçirmek üzere İstanbul’da gerçekleştirdiği toplantıda Türkiye’deki teknolojiyi, İnternet’e bağlanmayı ve bilgisayar eğitimi almayı herkes için erişilebilir kılmayı hedeflediğini duyurdu. Intel bu amaçla birçok projeyi Türkiye’de gerçekleştirmeyi planlıyor.

  Intel Yönetim Kurulu Başkanı Paul Otellini, Türk halkının yaşam kalitesini arttırabilmek amacıyla planladıkları projeler ile imkanı olmayan kişilere de fırsat eşitliği yaratacaklarını belirtti.

  Bu amaçla, Intel tabanlı küçük kasalı masaüstü bilgisayarların 3 ay içerisinde yerel üreticiler tarafından 300 doların altında Türkiye pazarına sunulacağını duyurdu. Böylece, teknolojiye uzak kişilerin de bilgisayarlarla tanışması sağlanmış olacak.

  Paul Otellini, Intel ve ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) birçok alanda işbirliğini arttırarak Türk gençliğinin problem çözme, kritik düşünme, iletişim kurma ve teknoloji okur yazarlıklarını geliştirmeyi hedeflediklerini belirtti. Intel ve MEB’in işbirliği yaptığı alanlar şöyle:

  - Intel, MEB işbirliğiyle bilgisayarı olmayan okullara 8000 bilgisayar bağışlayacak

  - Intel, "Gelecek için Eğitim" programı kapsamında 2011 yılına kadar 500 bin öğretmene bilgisayar eğitimi verecek. (Intel 2003 yılından bu yana Türkiye’de toplam 60 bin öğretmene, öğrenci eğitimini geliştirmek amacıyla teknolojiyi kullanma eğitimi verdi)

  - Intel, bir yıldır Türkiye’de uygulanmakta olan Intel Öğrenci programını önümüzdeki 5 yıl içinde on kat büyütmeyi planlıyor. Tüm ülkede okul sonrası kullanım için 350 bilgisayar merkezi kurmayı ve 180 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

  - Intel, öğrencilerin tüm müfredatının 1/4’ünü kapsayan Matematik ve Fen derslerinden yararlanabildikleri, tamamen Türkçe anlatımlı etkileşimli eğitim kaynağı meb.skoool.gov.tr İnternet sitesini Türk eğitim sistemine adapte etmeye devam edecek.

  Intel World Ahead programı, gelişmekte olan ülkelerdeki insanların teknolojiye erişmelerini, İnternet’e bağlanmalarını ve teknoloji eğitimlerini hızlandırmayı amaçlıyor. Bu amaçla Intel, önümüzdeki beş yıl içinde program dahilinde, 1 milyar dolardan fazla yatırım yapacak.

  Adres: www.Intel.com.tr
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı