Gündem Haberleri

  Eğitimde ezber bitiyor

  Hürriyet Haber
  23.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilköğretim okullarında ezberciliğe son vermek ve okullarda ‘‘aktif öğrenme’’ yöntemlerinin kullanılmasını sağlamak amacıyla çalışma başlattı.

  MEB, 8 yıllık zorunlu temel eğitim kapsamında, ilköğretim okullarında daha çağdaş eğitim ortamı yaratmak ve eğitimde kaliteyi yükseltmek için ezberciliğe son vermeye ve pratiğe yönelik bir model olan ‘‘aktif öğretim yöntemini’’ uygulayacak. Bu amaçla, ilköğretim müfettişlerine Süleyman Demirel Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde ‘‘Aktif Öğretme ve Öğrenme Yöntemleri ile Öğretim Materyalleri Kullanma Eğitimi’’ verilmeye başlandı. 30 Temmuz'da tamamlanacak olan bu ilk kursun ardından, 2-13 Ağustos tarihleri arasında ikinci kurs düzenlenecek. Bu kurslar sonucunda, Türkiye genelindeki 3 bin ilköğretim müfettişi ‘‘Aktif öğrenme ve öğretme’’ ile ‘‘ders materyallerinin kullanılması’’ konularında ‘‘formatör’’ (Lider eğitici) olarak yetiştirilecek. Formatör müfettişler, 1999-2000 öğretim yılı boyunca, bütün sınıf öğretmenlerini bilgilendirecek.

  YENİ KİTAPLAR

  MEB, okullarda öğrenci merkezli eğitim-öğretim anlayışının yaygınlaştırılması ve ezbercilikten uzaklaşılması amacıyla ilköğretim okullarında okutulan ders kitaplarını da güncelleştirdi. İlköğretim ders kitapları, eğitsel, görsel, dil, anlatım, ölçme ve değerlendirme açılarından yeniden ele alındı. Güncelleştirilen programlara göre hazırlanan ders kitaplarının basım aşamasında olduğu bildirildi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı