Gündem Haberleri

  Eğitimde akıllı sınıf dönemi

  Umut ERDEM / ANKARA
  30.04.2004 - 21:34 | Son Güncelleme:

  Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Fizik bölümünde 'Etkileşimli Uzaktan Öğrenme Sınıfı' ile akıllı sınıf dönemine adım attı. ODTÜ kurduğu ağ sayesinde Süleyman Demirel Üniversitesi ile dersleri beraber işliyor.

  Eğitimde 'akıllı sınıf' dönemi başlıyor. Öğretmenin tahta başında dersi anlatarak, öğrencilerin not tuttuğu klasik sınıflar, yerini teknolojinin tüm olanaklarının kullanıldığı sınıflara bırakıyor. Bilgisayar, internet ağı, kamera, akıllı tahtalar, mikrofonlar, projektörler ve video konferans cihazları ile derslerdeki zaman ve mekan bağımlılığı kalkıyor.

  Öğretmen bilgileri tahtaya yazıyor, tahtadaki görüntü anında öğrencilerin önündeki bilgisayara yansıyor. Öğretmenin bilgisayarındaki görüntüler, bir düğmeyle öğrencilerin bilgisayarına, öğrencilerinki de öğretmenin bilgisayarına aktarılabiliyor.

  Öğretmenin dersine başka bir ülke veya şehirdeki öğrenci de, video konferans cihazı ve sinevizyon ekranı ile katılabiliyor. Öğretmene soru sorabiliyor. Öğretmen ise karşı sınıftaki öğrencinin ödevini kontrol edebiliyor, ödevini yaparken bilgisayarından müdalede bulunabiliyor. Öğrenciler kendi üniversitelerinde olmayan dersi başka üniversitelerden alma imkanına sahip oluyor. Dünyanın diğer bir ucunda olsanız dahi, derse katılım gösterebiliyorsunuz.

  Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) de, Fizik bölümünde kurduğu 'Etkileşimli Uzaktan Öğrenme Sınıfı' ile akıllı sınıf dönemine adımını atıyor. ODTÜ kurduğu ağ ile Süleyman Demirel Üniversitesi ile dersleri beraber işliyor.

  ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, ‘‘Akıllı sınıfı şimdilik Süleyman Demirel Üniversitesi ile kurduk ama, Amerika'da da, Japonya'da da olabilir. İleride bütün sınıflarımızı akıllı sınıf yapmayı düşünüyoruz‘‘ diyor.

  KAĞIT KALEM KALKIYOR

  Bu yıl dört üniversiteyle daha akıllı sınıf bağlantısı kurulacak. Gelecek yıl hedef, sistemi 16 üniversiteye kurmak. Gelecek yıl için Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan ve Gürcistan ile protokoller yapılmış.

  Akbulut, öğretmenin konuyu karatahtaya yazarak anlatması ile bilgisayara yazarak anlatmasının çok farklı olduğunu söylüyor:

  ‘‘Öğrencinin not tutması diye bir olay yok artık. Öğrencinin bilgisayarındaki disketine hocanın sesi, görüntüsü, dokümanları kaydoluyor. Hocalar eskiden sayfalarca derslerle ilgili ders notları dağıtırdı. Bunlarla böyle şeyler kalktı artık. Kağıt kalem kalkıyor. Öğrencinin beyni bilgisayar gibi oluyor. Tüm bilgileri bilgisayarı ile birlikte eve götürüyor ve dünyanın her yerindeki öğrenci ile paylaşıyorsunuz. Çok büyük bir olanak.‘‘

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı