Gündem Haberleri

  Eğitim kampına girdiler

  Hürriyet Planet
  01.10.2011 - 15:39 | Son Güncelleme:

  ABD Ulusal Hayvanat Bahçesi’ne bağlı koruma merkezi, nesli tükenme tehlikesi altındaki 26 siyah ayaklı dağ gelinciğini “eğitim kampına” soktu.

  Siyah ayaklı dağ gelincikleri, vahşi doğaya alışabilmeleri için serbest bırakılacak ve 30 gün boyunca eğitim görecek.

   

  Ana besin kaynağı çayır köpekleri olan siyah ayaklıların sayısı, bir zamanlar ABD’nin 12 eyaletinde on binlere ulaşıyordu. Ancak ineklerin baş belası olan çayır köpeklerinin avlanması, siyah ayaklıların açlıktan ölmesine neden oldu.

   

  SİYAH AYAKLI DAĞ GELİNCİKLERİ EĞİTİME BAŞLADI / FOTO GALERİ

   

  Kuzey Amerika’ya özgü tek dağ gelincik türü olan siyah ayaklıların, 1970’lerde neslinin tükendiğine inanıldı. Ancak 1981’de, Wyoming eyaletinde bir avcı yakaladığı küçük bir hayvanın ne olduğunu anlayamadı ve uzmanlara başvurdu. Yakalanan hayvanın bir siyah ayaklı olduğu anlaşılınca ormanda arama başlatıldı ve sadece 24 siyah ayaklının yaşadığı bir koloni bulundu. Biyologlar, 24 siyah ayaklıyı koruma altına aldı ancak sadece 18 tanesi hayatta kaldı.

   

  EĞİTİM SÜRESİ BİR AY

  Aradan 30 yıl geçtikten sonra ABD’nin kuzeyindeki 10 hayvanat bahçesinde yürütülen programlar siyah ayaklıların sayısının artmasını sağladı. Biyologlar, siyah ayaklılar için yapay döllenme yöntemi geliştirirken, genetik yapılarının korunması için sperm bankası kuruldu.

   

  Türlerin Korunması Merkezi’nden David Wildt, “Tehlike altındaki türler için bugüne kadar hiç yapılmamış bir şeyi yaparak sadece siyah ayaklıları kurtarmadık, ayrıca bilim için yeni modeller geliştirdik” dedi.

   

  Yapılan çalışmalar sonucunda, 1991’den bu yana hayvanat bahçelerinden yedi bin siyah ayaklı dağ gelinciği vahşi doğaya bırakıldı. Biyologlar, bugün ABD’nin Meksika sınırından Kanada sınırına kadar olan bölgede siyah ayaklıların vahşi doğaya salındığı 19 tesis bulunuyor. Wildt, bugün vahşi doğada bin kadar siyah ayaklının yaşadığını belirtti.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı