Gündem Haberleri

  Eğirdir'de iki köyde kuduz karantinası

  A.A
  02.11.2009 - 19:05 | Son Güncelleme:

  Isparta'nın Eğirdir ilçesinde iki köy, hayvanlarda kuduz vakası görülmesi üzerine karantinaya alındı.

  Eğirdir Kaymakamı H. Serdar Cevheroğlu, İlçe Tarım Müdürü Uğur Turgut, Hükümet Veterineri Ramazan Pehlivan ve Çayköy Muhtarı Musa Günel'le birlikte basın toplantısı düzenledi.

  Cevheroğlu, ilçede ilk kuduz vakasının 19 Eylülde Balkırı köyünde görüldüğünü belirterek, bu köyde 3 kuduz vakası görüldüğünü hatırlattı.
  Çayköy'de de şüpheli bir hayvanın numunelerinin Konya Veteriner Araştırma Enstitüsüne gönderildiğini ve bugün ulaşan rapora göre kuduz olduğunun belirlendiğini kaydeden Cevheroğlu, şöyle konuştu:
  “Bu hayvanların hepsi büyükbaş. Balkırı köyümüz ilk günden itibaren karantinaya alındı. Şimdi de Çayköy karantina altında. Dezenfeksiyon çalışmaları hemen başlatıldı. Bu köylerimize hayvan giriş ve çıkışı idari kararla yasaklandı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca belirlenen tüm tedbirleri aldık. Şüpheli hayvanların aşılanmasına başlandı. Karantina işlemi her yeni vakadan itibaren 6 ay süreyle yeniden başlatılıyor. Çayköy'de cuma günü gönderilen şüpheli hayvanın analiz sonucu maalesef kuduz olarak geldi. Vatandaşlarımız paniğe kapılmasın. Tüm tedbirler alındı. Kurban Bayramı öncesi hayvan alırken daha dikkatli ve özenli olsunlar, menşe şehadetnamesi ve pasaportu olmayan hayvanları satın almasınlar.”

  Isparta bölgesinde kuduz vakasının ilk önce Küçükhacılar köyünde tespit edildiğini ifade eden Cevheroğlu, kuduz vakalarının Burdur ve Atabey'de de görüldüğünü belirtti.

  Vatandaşlardan kasaplarda satılan etlerde belediye mezbaha mührünün sorulmasını isteyen Cevheroğlu, ihtiyaç duyulduğu takdirde kuduz aşılarının tüm sağlık kuruluşlarında ücretsiz yapılabileceğini söyledi.

  Balkırı ve Çayköy muhtarları ile köy halkına kurallara uydukları ve şüpheli hayvanları hemen yetkililere bildirdikleri için teşekkür eden Cevheroğlu, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde İlçe Jandarma Bölük Komutanlığının da ilçeye giriş ve çıkış yapan hayvan hareketlerini takip edeceğini, tedbirlerin özenle takip edileceğini söyledi.

  Kaymakam Cevheroğlu, sağlık çalışanları, hacı adayları ve öğrenciler başta olmak üzere yarından itibaren domuz gribi aşılarının yapılmasına başlanacağını bildirdi.

  “Siz aşı olacak mısınız?” sorusuna Kaymakam Cevheroğlu, “Evet, ben ve oğlum aşılanmayı istiyoruz, aşı yaptıracağım” yanıtını verdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı