Gündem Haberleri

  Egemen Bağış'tan New York Times'a ikiyüzlülük suçlaması

  Hürriyet Planet
  09.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, New York Times’ın “Gezi Parkı ilanını yayınladık çünkü ifade özgürlüğünün yanındayız” açıklamasına tepki gösterdi. Bağış, “Amerikan Anayasası’nı şimdi mi hatırlamışlar? Sivil toplumu kucaklamak şimdi mi akıllarına gelmiş?” dedi.

  Bağış, Hürriyet’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

  New York Times'ın Amerikan Anayasası'na atıfla sivil toplum kuruluşlarını destekleyici açıklamasını görünce gerçekten gözlerim yaşardı, duygulandım.

  Amerikan Anayasası’nı şimdi mi hatırlamışlar?

  Sivil toplum kuruluşlarını kucaklamak şimdi mi akıllarına gelmiş?

  Açıklamayı eksik yapmışlar. “Biz ancak istediğimiz konularda, istediğimiz sivil toplum kuruluşlarının ilanlarına destek veririz” deselermiş daha iyi olurmuş. Ben bunu bizzat Amerika'da yaşadığım günlerde tecrübe ettim. Orada lobicilik çalışmalarımızda Amerikan medyasının ne kadar özgürlükçü, ne kadar sivil toplum kuruluşlarından yana olabileceğini somut tecrübelerle yaşadım.

  Biz New York Times'ta "Sistematik bir Ermeni Soykırımı olmamıştır" diye hem de ücreti karşılığında ilan verebilmek için yıllarca mücadele ettik. Ülkemizi ve dünyayı ilgilendiren birçok meselede bunu denedik. Ama ne yaptıysak bunu başaramadık.

  Biz de sivil toplum kurulusuyduk. Biz de düşünce özgürlüğümüzü ifade etmek istiyorduk. Ama iş bizim sesimizi duymaya gelince bütün kulaklar sağırlaşıyordu. Bütün kapılar kapanıyordu. Şimdi ne oldu da Türkiye’nin içinde yaşanan bir soruna bu kadar duyarlı hale geldiler.

  Shakespeare güzel söylemiş: Allah size bir yüz vermiş siz kendinize bir tane daha yapıyorsunuz.

  NELER OLMUŞTU?
  New York Times, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın dün İstanbul’da düzenlenen AB-Türkiye ilişkileri konferansındaki, “Yabancı medyadan Türkiye’de yaşananları ideolojik yaklaşımlarla ele almamalarını ve sipariş üzerine ilan almamalarını da kendilerine hatırlatırım. Parayı basmak suretiyle ilan verenlerin de kaynaklarını da biliyoruz” ifadeleri üzerine Hürriyet’e özel bir açıklama yapmıştı.

  Gazetenin Kurumsal İlişkiler Direktör Yardımcısı Eileen M. Murphy, “Gazetemizin ilan ve editoryal bölümleri operasyonel anlamda birbirinden tamamen ayrıdır. NYT sivil toplum örgütlerinin ilanlarını pek çok konudaki görüşlerini aktarmak isteyen sivil toplum örgütlerinin ilanlarını kabul etmektedir. Biz bu tür ilanları yayınlarız çünkü ABD Anayasası’ndaki haber verme ve görüş bildirme hakkı kadar halkın düşüncelerini duyurma hakkına inanmaktayız” demişti.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı