Gündem Haberleri

  Egemen Bağış'tan Gezi Parkı açıklaması

  AA
  24.07.2013 - 10:01 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Gezi Parkı odaklı eylemleri değerlendirken, "Unutmamak lazım ki, onlar ilk raundu kaybettiklerine inanıyorlar. Bu nedenle de içerideki uzantıları ile tekrar tekrar karışıklık çıkarmaya çalışacaklardır. Vatandaşlarımız provokasyonlara karşı teyakkuzda olmalı" dedi.

  Arnavutköy'deki Taşoluk Camisi'nin bahçesinde cemaatle sohbet eden Bağış, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Mısır'da ordunun yönetime el koymasına ilişkin bir soru üzerine Bağış, "Herkes çok iyi biliyor ki, uluslararası arena sessiz kalmasaydı, bu darbe tutunacak dal bulamazdı. O yüzden AB'nin ve batı dünyasının Mısır'da Mursi'yle birlikte demokrasinin de serbest bırakılması yönünde irade göstermeleri önemlidir" dedi. Türkiye'nin adım adım AB'ye yaklaştığı bu günlerde AB'nin prensiplerinden uzaklaşmasının üzüntü verici olduğunu dile getiren Bağış, Türkiye'nin her ne pahasına olursa olsun bu kazanımlarının devamı için mücadele edeceğini aktardı.

  Bağış, Türkiye'nin ileri demokrasiye geçmesini istemeyenlerin her zaman önlerine engel koymaya çalıştıklarını ifade ederek, şunları söyledi: "Türkiye'nin büyümesi, kalkınması, ilerlemesi birilerini fena halde rahatsız etti. İşte bundan dolayı da Gezi Parkı ile Türkiye'nin önünü tıkamak istediler. Fakat Türkiye onlara en güzel cevabı Kazlıçeşme'deki, Sincan'daki, Kayseri'deki, Erzurum'daki ve Samsun'daki yüzbinlerle vermiştir. Unutmamak lazım ki, onlar ilk raundu kaybettiklerine inanıyorlar. Bu nedenle de içerideki uzantıları ile tekrar tekrar karışıklık çıkarmaya çalışacaklardır. Duran adam eylemleri, içkili iftar eylemleri ve teravih eylemleri işte bunun içindir. Ateşin küllenmemesi, eylemlerin her daim sıcak tutulması içindir." Vatandaşlardan bu ve benzeri provokasyonlara karşı teyakkuzda olmalarını isteyen Bağış, hep birlikte belirli bir seviyeye getirdikleri çözüm sürecini ve diğer süreçleri hayırlısıyla tamamına erdirip halkı bu belalardan kurtaracaklarını kaydetti.

  PKK'ya, 6 ayda 4,2 milyar dolarlık darbe vuruldu

  AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, 30 senede 40 bin can ve 350 milyar dolar maliyeti ile Türkiye'nin büyümesinin önündeki en büyük engel olan terörü bertaraf edeceklerini belirterek, bugün Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, terör örgütünün en büyük geçim kaynağı olan uyuşturucu üretimine büyük darbe vurduğunu söyledi. PKK'nın 4,2 milyar liralık mali kaynağının son 6 ayda yok edildiğini dile getiren Bağış, şöyle devam etti:

  "Bu operasyonlar bundan sonra da devam edecek. Çünkü dediğimiz gibi PKK sadece bir silahlı örgüt değil, aynı zamanda çetrefilli bir uyuşturucu ve kaçakçılık şebekesidir. Mücadelemiz sineklerle olduğu kadar bataklığı kurutmakla da olmalı. İşte bu nedenle birileri hop oturup hop kalkıyor. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kararlılığını görüyorlar. Ne zaman ki Türkiye bu kazanımları elde etmeye başladı, birileri bölgede karışıklık çıkarmak için düğmeye bastı. Bazıları da bu ortamdan nemalanmaya çalışıyorlar. Şimdi Türkiye'deki bazı fitne odakları çıkmış 'Türkiye'nin 3 tarafı deniz, 3 tarafı bilmem neresidir' diyor. Hatırlarsanız yıllarca bu ülkede çocuklarımıza 'Türkiye'nin üç tarafı deniz, dört tarafı da düşmanlarla çevrili' diye öğrettiler. İşte bu fitnenin tercümesi budur. Bu klişenin düşmanlar kısmına Kürt kardeşlerimizi koymaya çalışıyorlar. Bunu yapanlar da Kürt kökenli vatandaşları istismar eden siyaset. Biz onlara diyoruz ki 'Aç tavuk kendini darı ambarında sanırmış.' O kirli, bulanık zihniyetlerinizi her fırsatta kusup, ortalığı bulandırmaya kalkışmayın, yoksa altından kalkamayacağınız sonuçlar doğurursunuz. Sizin zihinleriniz parsel parsel bölünmüş olabilir. Fakat Türkiye Cumhuriyeti bir bütündür ve böyle kalacaktır. Türkiye Cumhuriyeti güçlü bir ülkedir ve bir tehdit hissettiğinde misliyle karşılık vermesini bilir. Yanı başımızdaki bataklığa bizi sürüklemek isteyenlere inat, Türkiye sabır ve sebatla sonuca varacaktır. Biz bütün farklılıklarımızla topyekün 76 milyonumuzla Türkiye'yiz."

  "Alevilerin kapısında nöbet tutarız"

  "Biz hep birlikte Türkiye'yiz" diyen Bakan Egemen Bağış, karşıtlıkların bir kenara koyarak ortak paydada buluşacaklarını söyledi. Birilerinin Türkiye'yi bölmesine, parçalamasına ve yutmasına izin vermeyeceklerini vurgulayan Bağış, "Bakıyoruz bazı Alevi kardeşlerimize aynı 28 Şubat dönemini andıran provokasyonlar yapılmakta. Halkımızı bu ucuz oyunlarla böleceğini sananlar sadece gaflet içindedir. Gerekirse o alevi kardeşlerimizin kapısında biz nöbet tutar ve kimsenin bu ülkede yaşayanlara böylesine aşağılık provokasyonlara izin vermeyiz. Birlikte tesis ettiğimiz bu güzel organizasyonlarda, lütfen ülkemizin geleceği için dualar etmeyi ihmal etmeyelim. Allah ramazanımızı kurtuluşumuza vesile kılsın" ifadelerini kullandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı