Gündem Haberleri

  Ege'de kaçak teknesi battı: 14'ü çocuk 34 ölü

  Banu ŞEN/İZMİR
  14.09.2015 - 08:50 | Son Güncelleme:

  Aydın'ın Didim ilçesinden Yunanistan'ın Leros adasına kaçak yollardan geçmeye çalışan mültecileri taşıyan Gulet tipi tekne Farmakonisi adası açıklarında battı. Yunan kaynaklarından edinilen bilgiye göre 4'ü küçük bebek, 10'u çocuk, 34 göçmen hayatını kaybetti. Yunan Sahil Güvenlik ekiplerinin arama kurtarma çalışmaları devam ederken, teknede 100 göçmen bulunduğu tahmin ediliyor.

  ÇANAKKALE'DE 57 KAÇAK KURTARILDI

  Egede kaçak teknesi battı: 14ü çocuk 34 ölü

  Öte yandan Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi açıklarında botları sürüklenen 57 kaçağı sahil güvenlik ekibi kurtardı.

  Egede kaçak teknesi battı: 14ü çocuk 34 ölü YÜREK DAYANMAZ

  42'si Suriye, 13'ü Afganistan ve 2'si Eritre uyruklu olmak üzere 57 kaçak, Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitmek üzere Yeşil Liman mevkisinden lastik botla Ege Denizi'ne açıldı. Denizde bir süre yol alan botun motoru arızalandı. Sürüklenmeye başlayan botu fark eden sahil güvenlik ekibi, kaçakları kendi botlarına alıp Küçükkuyu beldesinde karaya çıkardı.

  Kaçaklar, işlemlerinin ardından sınır dışı edilmek üzere Ayvacık Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Geri Gönderme Merkezine teslim edildi.

  İZMİR'DE GELENLERİ ERTESİ GÜN GÖRMEK MÜMKÜN DEĞİL

  Egede kaçak teknesi battı: 14ü çocuk 34 ölü

  Bodrum’dan ailesiyle Yunanistan’a geçmeye çalışırken, bindikleri botun batması sonucu cansız bedeni sahile vuran Aylan Kurdi’nin fotoğrafı, Avrupa’nın bu soruna bakışını değiştirip, kapıları açtı. Sığınmacıların İzmir’de toplanma merkezlerinden Basmane de bu nedenle hareketlendi.

  Egede kaçak teknesi battı: 14ü çocuk 34 ölü

  Avrupa ülkelerinin kısmen de olsa kapıları açması üzerine Basmane’de Yunan adalarına geçmeyi bekleyen binlerce sığınmacının hareketlendiği gözlendi. Yaklaşan kış öncesi Yunan adalarına geçmek isteyen çok sayıda sığınmacı ’yolculuk hazırlıklarına’ başladı. Basmane Garı ve buradaki otobüs firmaları önüne çok sayıda Suriyeli’nin ya geldiği, ya da sahil bölgelerine gittiği görüldü.

  PARASI OLANLAR TAKSİ TUTUYOR

  Basmane esnafı parası olan Suriyelilerin Yunan adalarına gittiğini, dilenen, parası olmayanların ise kamplara gönderildiğini belirterek, "Aylan’ın fotoğrafının yayınlanmasından sonra büyük bir hareketlilik yaşanıyor. Gelenleri ertesi gün göremiyoruz. Parası olanlar taksi kiralayarak sahil ilçelerine gidiyor" dedi. Mustafa OĞUZ/İZMİR, (DHA)

  Etiketler: Kurtarma , son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı