Gündem Haberleri

  Ege'de İyonlardan eski bir uygarlık

  Hürriyet Haber
  01.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Arkeologlar İzmir'in Urla ilçesinde günümüzden 5 bin yıl öncesine tarihlenen yeni bir uygarlığı ortaya çıkardı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi Ön Asya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal, Limantepe ve Menemen'de yapılan kazılar sonucu İyonlar'dan daha eski bir uygarlığın kalıntılarına rastladıklarını açıkladı.

  Tübitak, Amerika, İsrail ve Yunanistan'dan çeşitli üniversitelerin projelerine destek verdiğini ifade eden Prof. Erkanal, 1985 yılından bu yana Ege'de klasik uygarlıklardan daha eski kültürleri araştırdıklarını aktardı.

  Limantepe'de 4 bin 500 yıl öncesine ait bir liman bulduklarını ve kazıları bu limanda yoğunlaştırdıklarına dikkat çeken Prof. Erkanal, "Batı Anadolu'da yaşayan ilk uygarlığın İyon'lar olduğu biliniyordu. Ancak yeni bulgular, bölgede İyon'lardan daha eski başka bir kültürün varlığını ortaya koydu" dedi.

  Sistemli bir şehircilik, güçlü bir savunma sisteminin varlığını vurgulayan Erkanal ,bu uygarlığın şarap, zeytinyağı ve parfüm ürettiğini söyledi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı