GeriGündem Ege'de deprem aylarca sürebilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ege'de deprem aylarca sürebilir

Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Jeofizik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Niyazi Türkelli ve Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM) Müdürü Dr. Doğan Kalafat ile birlikte Kandilli Rasathanesi'nde düzenlediği basın toplantısında Ege Denizi'ndeki depremleri değerlendirdi.
17 Ekim tarihindeki 5.9'luk depremin ardından deprem dizininin devam ettiğini kaydeden Barbarosoğlu, bölgede şu ana kadar bin 834 faaliyet olduğunu bildirdi. Barbarosoğlu, “Yöreye özgü olan deprem dizini meydana gelmiştir. Bu bir müddet daha devam edecektir” dedi.

Yer kabuğunun jeolojik yapısı hakkında bilgi sahibi olduklarını, ancak depremlerin ne zaman olacağı konusunun henüz bilinemediğini vurgulayan Barbarosoğlu, “depremlerin oluş zamanları hakkında birtakım görüş bildiren kişilere karşı dikkatli olmalı, bu görüşlerin bilimselliği sorgulanmalıdır. Ülkemiz deprem ülkesidir ve söz konusu noktada da deprem riski belirlidir. Ama zamanla ilgili birşey söylemek mümkün değildir. Fısıltı gazetelerinde de zamanla ilgili şeyler söylenmektedir. Bilim dünyasının depremlerin ne zaman olacağı konusunda anlaştığı bir metod yoktur. Bu nedenle fısıltı gazetelerinin dedikodularına kulak asmayalım” diye konuştu.

Barbarosoğlu, İzmir Valiliği ile sürekli irtibat halinde olduklarını ve aralarında bir diyalog kopukluğu bulunmadığını ifade ederek, İçişleri Bakanlığı ve Başbakanlık'la da sürekli iletişim halinde olduklarını söyledi.

DEPREMİN İSTANBUL'DA HİSSEDİLMESİ

Gülay Barbarosoğlu, Ege Denizi'ndeki 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından İstanbul'da deprem olup olmadığı konusunda çok sayıda soru aldıklarını hatırlatarak, “İstanbul'da deprem olmamıştır. Hissedilen Seferihisar Sığacık Körfezi'ndeki 5.9 büyüklüğündeki depremdir” dedi.

Barbarosoğlu, bölgedeki tarihsel deprem sürecine bakıldığında, ölçü tekniği tartışılsa da 6.5 ve 6.6 büyüklüğünde depremlerin görüldüğünü hatırlattı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle