Gündem Haberleri

  Ege ve 3'üncü Ordu'ya tasfiye

  Kemal YURTERİ - CNN TÜRK
  24.08.2006 - 11:26 | Son Güncelleme:

  Türk Silahlı Kuvvetleri tarihinin en büyük değişimine hazırlanıyor. Yeniden yapılandırma planına göre, iki ordu karargahı lağvedilecek. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları Genelkurmay çatısında birleşecek. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kara gücü, iki ana komutanlık haline getiriliyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün uzun zamandır üzerinde çalıştığı plana direnen bazı generaller de tasfiye edildi.

  30 Ağustos'ta görevi bırakacak olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün uzun zamandır üzerinde çalıştığı, Genelkurmay Başkanlığı nöbetini devralacak olan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın imzasını taşıyan plana göre, Genelkurmay karargahı ve kuvvet komutanlıkları tamamen değişiyor.
   
  Kademeli olarak yaşama geçirilecek plan için bazı adımlar atıldı. Önümüzdeki yıllarda köklü değişiklikler yaşama geçirilecek. Plana göre dört orduya sahip Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda Ege Ordu ve Üçüncü Ordu lağvedilecek, sadece Birinci ve İkinci Ordu kalacak.
   
  Plan, karargahı İstanbul'da bulunan Birinci Ordu ve karargahı Malatya'da bulunan İkinci Ordu'yu 'Doğu ve Batı Grup Komutanlıkları' haline getiriyor. Türkiye bu iki ordunun görev sahasına bölünecek. 
   
  KARARGAH YAPISI DEĞİŞİYOR
   
  Planda, Genelkurmay karargahının yapısı tamamen değişiyor, merkezi bir karargah kuruluyor. Yıllara yayılan plana göre Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları Genelkurmay Başkanlığı'nın çatısına çekilecek.
   
  Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları, mevcut olan taktik birimlerlerde yeni değişikliklerle plana tamamen uyumlu hale getirilecek.
   
  Kuvvet komutanlıkları, Genelkurmay Başkan yardımcıları haline geliyor. Kuvvet komutanları yerine, birimlerden sorumlu yardımcılar olacak.
   
  Plandaki önemli bir değişiklikte, bütün kuvvetlerde ayrı ayrı bulunan, lojistik, istihbarat, plan prensipler, eğitim gibi daire başkanlıklarının da iptal edilmesi ve bu birimlerin Genelkurmay karargahından, tek merkezden yürütülür hale getirilmesi.
   
  Genelkurmay Plan Prensipler Başkanlığı da ikiye bölünecek. Genelkurmay'da mali işlerden sorumlu yeni bir başkanlık da kurulacak ve böylece mali yönetim de tek elde toplanacak. Plan bu haliyle ABD ve İngiliz ordularının karma bir modeli olarak nitelendiriliyor. 
   
  DİRENİŞ TASFİYE GETİRDİ
   
  Genelkurmay Başkanı Özkök, Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevinde üzerinde çalıştığı planı Genelkurmay'a gelince hızlandırdı. Genelkurmay Harekat Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar sırasında plana hem kuvvetlerden hem de Genelkurmay'dan direniş geldi. Hatta dönemin Harekat Başkanı emekli Korgeneral Köksal Karabay'ın bu nedenle pasif göreve atandığı ve erken emekliliğini istemek zorunda bırakıldığı belirtiliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı