Gündem Haberleri

  Ege’de dolu dolu bir 23 Nisan

  Hürriyet Haber
  22.04.2004 - 11:14 | Son Güncelleme:

  İzmir, kültür ve sanat etkinlikleri açısından yoğun bir hafta geçirirken, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocuklara yönelik etkinlikler dikkati çekiyor.

  İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO), Şef Naci Özgüç yönetiminde Bariton Güvenç Dağüstün ve Soprano Selmi Günöz'ün katıldığı bir konser sunacak. 29 ve 30 Nisan'daki konserler, saat 20.30'da başlayacak.

   

  Konserde Beethoven'in ''Ah! Perfido'', Mozart'ın ''Figaro'nun Düğünü Operası'ndan Kont'un Aryası'', Rossini'nin ''Guillaume Tell Operası'ndan Kont'un Aryası, Verdi'den ''Don Carlos Operası'ndan Rodrigo'nun Aryası'', ''La Traviata Operası'ndan Düet'', Gershwin'den ''Paris'te Bir Amerikalı'' adlı eserler sunulacak.

   

  İZDSO, İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, TOBAV ve İzmir Devlet Tiyatrosu işbirliğinde 23 Nisan'da saat 20.30'da, 24 Nisan'da da 11.00'de ''Dünya Çocuklarına''adlı etkinlik düzenlenecek.

   

  İZDSO Çocuk Korosu ve TOBAV (Opera Çocuk Korosu), İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde saat 15.00 ve 17.00'de konserler sunacak. Orkestrayı Murat Kodallı'nın yöneteceği konserde, Prokofiyev'in ''Peter and Wolf'' adlı eserinden uyarlanan ''Ali ile Kurt'' adlı eser seslendirilecek.

     

  23 NİSAN ETKİNLİKLERİ

     

  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Karşıyaka Belediyesi Tiyatrosu, 25 Nisan'da Ziya Gökalp Kültür Merkezi'nde saat 14.00'de ''Teneke Şövalyeler'' adlı oyunu sahneleyecek.

   

  Uluslararası Karşıyaka Çocuk Şenliği'nde ise Karşıyaka Stadı'nda saat 10.00'da ''Bayram Töreni'' yapılacak.

   

  24 Nisan'da Bostanlı Açıkhava Tiyatrosu'nda saat 15.00'de sunulacak ''Final Gösterileri'' etkinliği, havanın elverişsiz olması halinde aynı saatte Yamanlar Lisesi'ne alınacak.

   

  Bulgaristan, Çin, Gürcistan, Hollanda, Güney Kore, Makedonya, KKTC, Özbekistan, Polonya, Rusya, Ukrayna, Kosova ve Bosnalı çocukların katıldığı şenlik, 25 Nisan'da sona erecek.

   

  Gaziemir Belediyesi'nin bu yıl 7. kez düzenlediği Uluslararası Çocuk Şenliği etkinliklerinde, 23 Nisan'da saat 20.00'de Abdullah Arda Meydanı'nda gösteri sunulacak. 24 Nisan'da Buca Gölet'te piknik yapacak olan çocuklar, 14.00'de ise Amfitiyatro'da bir gösteri sergileyecek.

   

  İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültürel ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ''Gezici Sanat Otobüsü'' yarın, Eğitim Gönüllüleri Vakfı Çiğli Eğitim Parkı'nda bir etkinlik düzenleyecek. Saat 14.00'de soprano Evrim Yapıcılar, alto Ferda Konya, bas Umut Tarık Akça ve tenor Boygan Öğün'den oluşan koro bir dinleti gerçekleştiriyor.

   

  Dinletide çok sesli koro, sevilen valsler, napolitenler ve çocuk şarkılarından oluşan bir program sunulacak.

   

  Hamle Tiyatrosu, ''Şarkıcı'' adlı çocuk oyununu yarın saat 14.00'de Atatürk Kültür Merkezi'nde sunuyor.

       

  İZMİR DEVLET TİYATROSU

     

  KONAK SAHNESİ: ''Hoş Geldin Amerika'' oyunu devam ediyor. Haluk Işık'ın yazdığı, Mehmet Ege'nin yönettiği oyunun müziklerini Cem İdiz, dekorunu Sertel Çetinel, kostümlerini Nursun Ünlü, dans düzenini Meltem Özdemir yaptı.

   

  Başlıca rollerini Fatih Kahraman, Doğan Yağcı, Hülya Böceklioğlu ve Seval Erözmen Kip'in paylaştığı oyun, 1946'da Missouri Savaş Gemisi'nin İstanbul'u ziyareti sırasında dönemin en düşük genelevi Ziba'da yaşananları anlatıyor.

   

  KARŞIYAKA RAGIP HAYKIR SAHNESİ: ''Yaz Misafirleri'' sunulmaya devam ediyor. Maksim Gorki'nin yazdığı, Murat Çelikel'in Türkçeye çevirdiği ''Yaz Misafirleri'', 1917 öncesi Rusya'da geçiyor. Oyun, çürüyen bir toplumun simgeleri halinde işlenen kişileriyle, değişim ve dönüşümün kaçınılmazlığını irdeliyor.

   

  Dramaturgisi Haluk Işık'a, dekor tasarımı Tayfun Çebi'ye, giysi tasarımı Nalan Türkoğlu'na, ışık tasarımı Kemal Gürbün'e ait oyunda, başlıca rolleri Gürol Tonbul, Şebnem Doğruer, Sevda Özgömeç, Mete Şahinoğlu, Ümit Bakış ve Serpil Aktaş paylaşıyor

         

  İZDOB

     

  İzmir Devlet Opera ve Balesi bugün 14.00'de İzmir Sanat'ta ''Bale Oyunu'' adlı çocuk oyununu sunuyor. ''Delioğlan'' müzikali bu akşam 20.30'da, 24 nisan'da 15.00'de sunuluyor.

           

  İZMİR SANAT

   

  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Kültürpark'taki İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde 24 Nisan Cumartesi saat 20.30'da ''Üflemeli Çalgılar Beşlisi'' sahne alıyor. Selma Özörten flüt, Murat Özülgen obua, Atıf Peynirci klarinet, Tolga Alpay fagot, Mustafa Tuncay korno çalacak, Talia Özlem Baltacılar da beşliye piyanoda eşlik edecek.

   

  28 Nisan Çarşamba saat 20.30'da ''Keman Piyano Resitali''nde piyanist Gülsin Onay ve keman sanatçısı Erkin Onay konuk ediliyor.

   

  İzmir Sanat ve Dokuz Eylül Üniversitesi Senfoni Orkestrası (DESO) özel konserinde orkestrayı şef Hakan Şensoy yönetiyor. Konser 20.30'daDEÜ Sabancı Kültür Merkezi'nde sunuluyor.

   

  İzmir Sanat Çocuk Tiyatrosu ''Nasreddin Hoca ile Bozoğlan'' adlı çocuk oyununu yarın, 24 ve 30 Nisan'da sahneliyor. İrfan Gürkan Çelebi'nin yazdığı oyunun müzikleri Orhan Kaplan'a, dekoru Çağda Çitkaya'ya, kostümleri Ayşegül Kaplan'a ve Ülkü Ata Tercioğlu'na, ışık düzeni Barış Öğütcen'e ait. Oyunda Atilla Tetik, Erşan Utku Ölmez, Pınar Egeli Karadağ, Ayşe Emek Büyükçelik, Murat Barış Kavrukkoca ve Nalan Başaran rol alıyor.

     

  SERGİLER

     

  İş Bankası İzmir Sanat Galerisi: Hacettepe Üniversitesi ve Ankara Exilibris Derneği'nin düzenlediği 1. Uluslararası Exlibris Yarışması'nda dereceye giren eserlerin yer aldığı sergi, 8 Mayıs 'a kadar izlenebilir.

   

  Başak Sigorta Sanat Galerisi: Barış Sarıbaş'ın '' Bilsem ki Hatırlıyorsun Hala'' konulu sergisi 8 Mayıs'a kadar görülebilecek.

   

  Gazi Mustafa Kemal Paşa Sanat Galerisi: ''Ritmik Karma Sergi''de Gonca İlbeyi, Hakan Esmer, Semih Kaplan, Bilgehan Uzuner, Kemal Uludağ ve Oya Uzuner'in seramik, sulu boya, yağlı boya, özgün baskı eserleri sunuluyor. Sergi 10 Mayıs'a kadar görülebilir.

   

  Fransız Kültür Merkezi Sanat Galerisi: Jean Baudrillard'ın ''Baudrillard İzmir'de'' adlı sergisi 26 Nisan'da açılacak. Sanatçınında açılışın töreninde olacağı sergi, 8 Mayıs'ta sona eriyor.

   

  Selçuk Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi: Ödüllü ressam Naile Akıncı'nın eserleri, 8 Mayıs'a kadar açık kalacak sergide sunuluyor.

   

  Erkayalar Sanat Galerisi: Zeynep Özcan'ın ''Balerama'' konulu fotoğraf sergisi, 14 Mayıs'a kadar açık kalacak.

   

  Atatürk Müzesi: Konak Şehit Komando Er Fatih Özcan İlköğretim Okulu'nun ödüllü minik ressamları eserlerini 27 Mayıs'ta açacakları sergide sunuyor. Sergi, 10 Mayıs'a kadar görülebilecek.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı