Gündem Haberleri

  Ege beşik gibi

  İZMİR (DHA)
  17.10.2005 - 16:20 | Son Güncelleme:

  Ege Denizi’nde saat 08.45'deki 5.7 büyüklüğündeki depremden sonra saat 12.46'da da 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İzmir ve çevre illerde hissedilen deprem paniğe yol açtı. İzmir'de okullar bugün ve yarın tatil edildi.

  Ege bölgesi bugün depremlerle sarsıldı. Bölgede 4 saat arayla sırasıyla 5.7 ve 5.9 büyüklüğünde depremler meydana geldi.

   

  İLK DEPREM

   

  Ege Denizi'nde kısa aralıklarla meydana gelen Richter ölçeğine göre, 3, 3.8 ve 5.7 büyüklüğündeki depremler korku yarattı.

   

  Özellikle saat 08.45'de meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki deprem Ege'nin büyük kesiminde hissedildi.

  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, saat 07.31'de 3, saat 08.17'de 3.8, saat 08.45'te de de 5.7 büyüklüğünde depremleri kaydetti.

  Ege beşik gibi

  Depremden sonra öğrenciler önlem amacıyla sınıflardan dışarı çıkarıldı

   

  Depremin merkez üssü İzmir'in Seferihisar İlçesi açıkları, Ege Denizi olarak açıklandı. Deprem, Ege Bölgesi'nde büyük korku ve heyecan yarattı.

   4.1 BÜYÜKLÜĞÜNDE ARTÇI SARSINTI

  Ege Denizi'nde saat 08.45'de meydana gelen 5.7 büyüklüğünde depremin ardından saat 08.59'da 4.1 büyüklüğünde bir deprem daha kaydedildi.

  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden yapılan açıklamada, saat 08.59'da gerçekleşen 4.1 büyüklüğündeki depremin merkez üssü Ege Denizi Seferihisar açıkları olarak belirlendi.

  İKİNCİ DEPREM

   

  Ege Denizi'nde saat 12.46'da 5.9 büyüklüğünde bir deprem daha kaydedildi.

  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden alınan bilgiye göre, saat 12.46'da gerçekleşen ve merkez üssü Ege Denizi'nin Seferihisar açıkları olan depremin büyüklüğü 5.9 olarak ölçüldü.

  İZMİR'DE PANİK

  İzmir'de saat 12.46'da meydana gelen ve merkez üssü Ege Denizi Seferihisar açıkları olan 5.9 büyüklüğündeki deprem sonrasında, İzmir'de ve ilçelerinde vatandaşlar sokağa çıktı. Panik nedeniyle ilk belirlemelere göre yüksekten atlayan 6 kişinin yaralandığı öğrenildi.
    
  Sabah 08.45'te meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki depremin ardından öğlen saatlerine kadar çok sayıda artçı sarsıntı yaşandı. Saat 12.46'da merkez üssü Ege Denizi'nin Seferihisar açıkları olan  5.9
  büyüklüğündeki depremle birlikte, zaten tedirgin olan İzmirliler kendilerini sokağa attı.
    
  PENCEREDEN ATLAYAN 6 KİŞİ YARALANDI

  İlk belirlemelere göre İzmir merkezde 3, Urla'da da 3 kişi korkudan balkon ve pencerelerden atlayarak yaralandı. Bu kişiler çevredeki hastanelere kaldırıldı.

  5.7 büyüklüğündeki ilk depremde ilk belirlemelere göre ölen olmadığı bildirildi.

  İLK VE ORTA DERECELİ OKULLAR BUGÜN VE YARIN TATİL

  İzmir'deki ilk ve orta dereceli okullarda, yarın da eğitime ara verileceği bildirildi.

  İzmir Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, meydana gelen depremin artçılarının devam etmesi nedeniyle okulların yarın da tatil edildiği belirtilerek, öğrenci ve öğretmenlerin bir gün izinli sayılacakları kaydedildi.

    
  CEP TELEFONLARINDA SORUN

  Kentte kablolu ve cep telefonuyla iletişim sağlıklı şekilde sağlanamadı.
    
  İzmir'deki şirketlerin büyük bölümü çalışanlarını evlerine gönderdi. Vatandaşların evlerine girmediği, parklarda ve açık alanlarda beklediği görülüyor.

  VALİ KÖKSAL, KRİZ MERKEZİ ÜYELERİNİ TOPLANTIYA ÇAĞIRDI
          
  İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, sabah meydana gelen ilk döpremden sonra depremin ardından kriz merkezi üyelerini toplantıya çağırdı.
    
  Vali Köksal, ilçelerde kaymakamlar vasıtasıyla durumu takip ettiklerini, gelen bilgileri kriz merkezinde değerlendirdiklerini söyledi.
    
  İlk bilgilere göre can ve mal kaybı meydana gelmediğini belirten Vali Köksal, daha detaylı bilgi almak için çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

   

  'ARTÇI SARSINTILAR BEKLENMELİ'

  Sabah saatlerinde meydana gelen 5.7 şiddetindeki depremin ardından öğle saatlerinde daha şiddetli hissedilen depremin büyüklüğü de Kandilli Rasathanesi tarafından 5.9 olarak açıklandı. Rasathane'den yapılan açıklamada yeni artçı sarsıntıların da beklenmesi gerektiği vurgulandı. Ulusal Deprem Konseyi Başkanı Prof. Haluk Eyidoğan da bu iki büyük sarsıntının ardından, "Sanıyorum birkaç gün daha 5 ve 5.5 civarında sarsıntılar olabilir. Tedbirli olmakta fayda var. Şayet zorunluluk yoksa ve şartlar el veriyorsa evlere girilmemesi iyi olur" dedi.

  DOÇ. DR. TAHİR EMRE: 
  DEPREMLER BÖLGEYE ÖZGÜ

   

  Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tahir Emre, İzmir ve çevresinde sabahtan itibaren sık aralıklarla meydana gelen depremlerin ”bölgeye özgü ve süreklilik” gösteren türden olduğunu bildirdi. Doç. Dr. Emre, depremleri üreten fayın her zaman “aktif” olduğunu belirterek, “Ege, bu tür depremleri çağlardır üretiyor. Üretmeye de devam edecek. Paniğe gerek yok” dedi.
    
  Ege'de küçük ve kısa çok sayıda fay hattı bulunduğunu, bunlardan birinin de sabahki depremleri üreten “Seferihisar fayı” olduğunu ifade eden Doç. Dr. Emre, bu fay hattının 6 Kasım 1992'de 6.2, 4 Nisan 2003'de 5.6, 10 Nisan 2003'de Urla'da 5.6 büyüklüğünde depremler ürettiğini hatırlattı.
    
  Seferihisar fayının kuzeydoğu, güneybatı uzanımlı bir hat üzerinde bulunduğunu bildiren Doç. Dr. Emre, bugün meydana gelen depremlerin de bu hat üzerinde Seferihisar, Urla ve Kuşadası ile Ege Denizi'nde oluştuğunu ve küçük enerji boşalmaları şeklinde devam ettiğini belirtti.

   

  DEPREM OLURKEN BELEDİYE BAŞKANI KOCAOĞLU CANLI YAYINDAYDI 

   

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 5.7 büyüklüğündeki depremde can kaybı olmaması ve önemli bir durumun meydana gelmemesinin sevindirici olduğunu söyledi.

   

  Kocaoğlu, deprem sırasında bölgesel yayın yapan Ege TV'de canlı yayında olduğunu, programın sonlarına doğru depremin meydana geldiğini söyledi. Programın bitiminden sonra belediye bürokratlarıyla telefonla görüştüğünü, daha sonra belediyede bir toplantı yaparak depremi değerlendirdiklerini belirten Kocaoğlu, şöyle dedi:

    

  “Şiddetli bir sarsıntıydı. Programdan hemen sonra başta İtfaiye Daire Başkanı olmak üzere bütün belediye bürokratları ve diğer ilgililerle telefonla görüştüm. Daha sonra belediyeye geldik ve eldeki ilk bilgileri masaya yatırdık. Can kaybının olmaması ve önemli bir durumun meydana gelmemesi bizi sevindirdi. İzmirlilere geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.”

    

  Kocaoğlu, İzmir'in depreme hazırlıklı illerin başında geldiğini sözlerine ekledi.

   

  ÇEVRE İLLER DE DEPREMİ HİSSETTİ

  Aydın, Manisa, Balıkesir, Muğla, Çanakkale, Uşak, Denizli ve ilçelerinde de vatandaşlar sarsıntıyı hissetti. Sarsıntıya evlerinde, işyerlerinde ya da okullarda yakalananlar kısa süreli panik yaşadı.

  Deprem, Seferihisar ve çevresindeki ilçelerde şiddetli biçimde hissedildi. Bu

   

  bölgelerde yaşayanlar kendilerini binalardan dışarı atarak, korkuyla bekledi. İzmir'de okullardaki çocuklar okulların bahçelerine çıkarıldı.

  URLA

   

  Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu, ilçenin Bademler Köyü'nde bazı evlerin bacalarının yıkıldığını, ilçe merkezindeki bazı binaların çatı kenarlarındaki çıkıntıların kırıldığını söyledi. İlk belirlemelere göre can kaybı ve yaralanma olmadığını ifade eden Karaosmanoğlu, itfaiye ve zabıta ekiplerinin ilçe merkezi ve köylerde hasar tespiti için incelemelerini sürdürdüğünü bildirdi.
    
  FOÇA

   

  Foça Kaymakamı Cafer Yıldız, ilçe merkezinde belediye ekiplerinin, köylerde kaymakamlık tarafından oluşturulan ekiplerin hasar tespit çalışması yaptıklarını bildirerek, “Halk deprem anında panik yaşadı. Evlerinden ve işyerlerinden çıkanlar oldu. İlk belirlemelere göre ilçede bir sorun yok” dedi.
    
  SEFERİHİSAR

   

  Seferihisar Belediye Başkanı Hamit Nişancı ise ilçede incelemelerini sürdürdüklerini, halkın kısa süreli panik yaşadığını, ancak şimdi durumun normale döndüğünü kaydetti. İlçedeki okullarda ders yapılmadığını, çocukların okul bahçesinde bekletildiğini ifade eden Nişancı, bazı binalarda çatlaklar oluştuğunu söyledi.
    
  DİĞER YERLER

   

  Çeşme, Karaburun, Ödemiş, Tire, Torbalı ve diğer ilçelerde deprem nedeniyle kısa süreli panik yaşandığı, depremin ardından bahçeye çıkan öğrencilerin halen beklediği, ilk belirlemelere göre ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi.
    
  İlçelerde ve köylerde hasar tespit çalışmaları sürdürülüyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı